aplikacjenewsWiadomość główna

Microsoft ujawnił aplikację SmartGlass

Zgodnie z oczekiwaniami, konferencja Microsoftu na targach E3 przyniosła nam kilka odpowiedzi na różne tematy. Jednym z najgorętszych była tajemnicza i wzbudzająca ostatnio spore zainteresowanie mediów aplikacja SmartGlass. No więc – czym ona w końcu jest? Na pewno nie, jak sugerowała jeszcze przed jej premierą część komentatorów, prymitywną kopią Apple AirPlay, a raczej ambitnym (może nawet trochę za bardzo) projektem będącym swego rodzaju próbą zmiany naszego dotychczasowego myślenia o telewizji.

SmartGlass to całkowicie nowa, autorska aplikacja Microsoftu, która umożliwia przekształcanie telefonów i tabletów w dodatkowy ekran telewizora, kontroler do gier, „pilot” do Internetu lub też innego rodzaju narzędzie do obsługi multimediów. Co być może jeszcze istotniejsze – jest bardzo, ale to bardzo uniwersalna. Można z niej korzystać na urządzeniach pracujących pod kontrolą Androida, iOS-u oraz Windowsa, czyli z grubsza – najpopularniejszych systemów operacyjnych świata.

Możliwości aplikacji nie kończą się jednak na prostym przesyłaniu obrazu i dźwięku z jednego urządzenia na drugie. Głównym założeniem SmartGlass jest przekształcenie Xboxa 360 w bijące serce multi-ekranowego, domowego systemu mediów. Tablet, telefon czy komputer, na którym uruchomimy SG stanie się niejako drugim, trzecim i czwartym ekranem podłączonego do konsoli telewizora. Konkretny przykład? Podczas gdy podpięty do Xboxa 360 TV wyświetlał kolejny odcinek popularnej Gry o Tron, tablet z uaktywnioną aplikacją SmartGlass pokazywał najrozmaitsze powiązane z serialem informacje, w tym m.in. mapę pojawiającej się w nim, fikcyjnej krainy Westeros. Dane mogą być przekazywane z tabletu/telefonu/komputera na konsolę lub bezpośrednio z niej na telewizor. Zadaniem SmartGlass będzie złączenie tych wszystkich urządzeń w jeden (a co najważniejsze – działający i skłonny do współpracy) organizm.

To nie koniec. Jak wiadomo, w arsenale Xboxa 360 znajdzie się niebawem inne dzieło Microsoftu – niegdyś znienawidzona przeglądarka Internet Explorer. M.in. w celu jej jak najsprawniejszego obsługiwania, SmartGlass umożliwia transformację nowoczesnych telefonów i tabletów w… myszy i klawiatury. Co więcej – przydadzą się one także w grach (ot, choćby wyświetlając poradniki, czy solucje w trakcie naparzania w jakiegoś RPG-a).

Jak wskazują wszystkie znaki na niebie i ziemi, celem Microsoftu jest utworzenie z Xboxa 360 centrum multimedialnego każdego domu. Kręgosłupem tego (na razie jeszcze hipotetycznego) wieloelementowego systemu ma być właśnie aplikacja SmartGlass. Bez niej – ani rusz.

Jeśli by się nad tym chwilkę zastanowić – wizja Microsoftu dotycząca „salonu przyszłości” przypomina trochę to, co firma osiągnęła już z pomocą… PC-ta. Teraz w wersji makro. Xbox będzie robił nam za komputer, TV za trochę rozdęty monitor, telefon i tablet za klawiaturę i mysz, a SmartGlass za trzymającego wszystko w kupie… Windowsa. Myślicie, że ma szansę na podbicie serc milionów użytkowników z całego świata?

 

podobne treści