newsprogramy

Microsoft udostępnił testową wersję przeglądarki Spartan

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft przyspieszył cykl wydawania wersji testowych Windows 10 Technical Preview. Wraz z najnowszą odsłoną aktualizacji pojawiła się też przeglądarka Spartan.

Choć jest to jeszcze wersja testowa, już teraz można zapoznać się z częścią funkcjonalności, jakie oferować będzie nowa przeglądarka Microsoftu. Firma zastrzega, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej, ale już teraz użytkownicy mogą sprawdzić kilka z nich.

Pierwszą jest niewątpliwie Cortana, która jednak na razie nie ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o język polski. Kolejną jest interesujący tryb czytnika, który po włączeniu powoduje, że przeglądarka eksponuje tylko najważniejszą treść i ilustracje, usuwając resztę strony. Tryb ten wydaje się być przydatny przede wszystkim na tabletach, ale dzięki możliwości konfigurowania ustawień i na przykład zmiany koloru tła lub tekstu, może przypaść do gustu użytkownikom korzystającym też z innych urządzeń.

Ostatnią z widocznych nowości jest integracja przeglądarki z notatkami. Po uruchomieniu tej opcji użytkownik ma możliwość nanoszenia własnych notatek na daną stronę internetową, czy coś do niej dorysować. Tak przygotowaną prezentację można następnie zapisać lub udostępnić.

Nie wszystko w nowej przeglądarce działa tak jak powinno, brakuje na przykład managera pobierania czy historii pobranych plików, jednak należy pamiętać, że jest to dopiero wersja testowa. Nie znajdziemy w niej także możliwości instalacji żadnych rozszerzeń, ale można spodziewać się, że te funkcjonalności znajdą się w ostatecznej wersji Spartana, który ma oficjalnie zadebiutować wraz z Windowsem 10.

podobne treści