newssportWiadomości promowane

Microsoft typuje zwycięzcę Euro 2016

Mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor? Choć chyba wszyscy mamy nadzieję, że występ polskiej reprezentacji w piłce nożnej na tegorocznych mistrzostwach Europy nie będzie przebiegał według tego znanego schematu, Microsoft nadzieje te studzi.

Dziś rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji. Z tej okazji Microsoft postanowił pochwalić się swoimi możliwościami w zakresie analiz Big Data oraz mocą obliczeniową chmury Azure i zaprezentował własne przewidywania co do przebiegu turnieju. Redmond wytypowało już nawet zwycięzcę Euro 2016.

Do której drużyny trafi puchar? Tutaj nie powinno być większego zaskoczenia, w końcu nie od dziś wiadomo, że „piłka jest okrągła, bramki są dwie, a na koniec i tak wygrywają Niemcy”. Tym razem wygrać mają z Hiszpanią, a według analityków Microsoftu szanse na to wynoszą aż 66 procent.

Jeśli chodzi o polską reprezentacje, to Microsoft nie daje nam większych szans na wyjście z grupy. Co prawda „wciąż mamy matematyczne szanse”, ale są one raczej niewielkie. Pomimo tego, że powinniśmy wygrać niedzielny mecz z Irlandią Północną (65 procent szans na zwycięstwo biało-czerwonych), to już spotkanie z Niemcami nie wygląda najlepiej (65 procent prawdopodobieństwa przegranej, 24 procent szans na remis i 11 procent na zwycięstwo Polaków). Co prawda tak duża przewaga jednej strony nie pojawia się w przypadku meczu z Ukrainą, ale 21 czerwca Microsoft i tak obstawia zwycięstwo naszego wschodniego sąsiada (38 procent na zwycięstwo Ukrainy, 32 procent szans na remis i 30 procent na zwycięstwo Polski).

Na ile poważnie należy traktować te analizy? Cóż, nie jest powiedziane, że przyszłość musi wyglądać tak, jak wyliczyły to algorytmy Microsoftu, ale warto przypomnieć, że kiedy dwa lata temu, podczas mistrzostw świata, Redmond przygotowało podobne analizy dotyczące tego, które drużyny awansują do fazy pucharowej, analitycy firmy trafnie wytypowali 15 z 16 drużyn. Teraz Microsoft chwali się, że w tym czasie jeszcze dopracował stosowane przez siebie metody.

Zdjęcie: Flickr/NazionaleCalcio

podobne treści