biznesinternet

Microsoft stworzył własną dystrybucję Linuxa

Pod rządami nowego CEO, Microsoft nie boi się podejmować nietypowych dla siebie kroków. Jednym z najnowszych jest stworzenie własnej… dystrybucji Linuxa.

O tym nietypowym ruchu informuje sam Microsoft na swoich stronach. Azure Cloud Switch, bo tak właśnie nazywa się ta dystrybucja, to system stworzony z myślą profesjonalnych zastosowaniach w przełącznikach sieciowych. Jego głównym zadaniem jest uproszczenie zarządzania i zwiększenie stabilności. Microsoft podkreśla, że istnieje już wiele bardzo dobrych platform sprzętowych przeznaczonych do tego typu zastosowań, ale wyzwaniem, przed jakim stanęło Redmond, jest integracja różnego oprogramowania. Modułowy system oparty na Linuxie ma być receptą, która pomoże w rozwiązaniu problemów, z jakimi spotkał się Microsoft.

Według Kamali Subramanian, głównej architekt Microsoftu, oparty na Linuksie Azure Cloud Switch ułatwi przede wszystkim debugowanie oraz skalowanie w zależności od potrzeb sieciowych. Ma też pozwolić na jeszcze lepszą realizację koncepcji programowanej sieci komputerowej (Software-Defined Networking, SDN).

Z powyższego jasno wynika, że ACS przeznaczony jest dla klientów korporacyjnych. Zainteresowanie Microsoftu w tych zastosowaniach Linuxem nie oznacza też, że Redmond planuje w jakimkolwiek stopniu korzystać z otwartego jądra w produktach, które będą następcami Windowsa 10. Zwłaszcza, że według nowej strategii firmy system operacyjny nie jest produktem a usługą.

Subramanian nie tłumaczy dlaczego Microsoft zdecydował się sięgnąć w tym konkretnym zastosowaniu po Linuxa. Można natomiast podejrzewać, że Redmond doszło do wniosku, iż zmodyfikowany system oparty na którejś z wersji Windowsa nie poradzi sobie w odpowiedni sposób z różnymi platformami, na których miałby pracować w tym zastosowaniu. Z jednej strony jest to dość zabawne, z drugiej strony dobrze wiedzieć, że Microsoft pod kierownictwem Satya’i Nadella’i w niektórych sytuacjach nie zawaha się zrezygnować z własnego systemu na rzecz rozwiązań konkurencyjnych, jeśli stawką jest odpowiednia jakość działania.

Zdjęcie: Flickr/PeterWood

podobne treści