news

Microsoft stawia na VR

Podczas dzisiejszej konferencji Microsoftu padło kilka ciekawych zapowiedzi, Redmond pokazało także swoje nowe urządzenie z serii Surface oraz komputer All-in-One. Jednak chyba najciekawszą częścią prezentacji była ta poświęcona wirtualnej rzeczywistości.

Microsoft zamierza w najbliższym czasie dużo uwagi poświęcić właśnie tej technologii. To właśnie wokół niej skupiać się będą najważniejsze cechy zapowiedzianej aktualizacji Windowsa 10 o nazwie Creators Update, którą będzie można za darmo pobrać wiosną przyszłego roku.

Microsoft chciałby, by rzeczywistość wirtualna stała się w przyszłości dokładnie takim samym standardem interface’u, jakim dziś jest jest płaski ekran. W tym celu użytkownicy potrzebują narzędzi, które pozwolą im nie tylko uczestniczyć w wirtualnej rzeczywistości, ale także ją tworzyć. I właśnie takie narzędzia mają znaleźć się w zapowiedzianej dziś aktualizacji.

Redmond chce, by modelowanie 3D stało się tak proste, jak zrobienie telefonem zdjęcia czy nagranie wideo. Dlatego udostępni narzędzie o nazwie 3D Capture, które zamieni smartphone’a w skaner służący do odwzorowywania w wirtualnej rzeczywistości trójwymiarowych obiektów. Tak zeskanowane obiekty będzie można edytować za pomocą programu Paint 3D, który dodatkowo będzie zintegrowany ze specjalną siecią społecznościową, w której znaleźć będzie można trójwymiarowe obiekty oraz pochwalić się naszą twórczością. Ale nie zabraknie też możliwości udostępnienia jej na Facebooku.

Obsługa modeli 3D pojawi się także w programie PowerPoint, a przeglądarka Microsoft Edge wyświetli obiekty z nowej sieci społecznościowej w postaci hologramów. Oczywiście pod warunkiem, że będzie obsługiwana przy pomocy gogli HoloLens. Te jednak są na razie dość drogie, a Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, że choć na razie ich możliwości są wyjątkowe, to raczej nie zdobędzie nimi masowego odbiorcy.

Dlatego Redmond zamierza pójść śladem Google i stworzyć wspólną platformę dla gogli VR, kompatybilną z Windows Holographic. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać, jeśli bowiem wierzyć zapewnieniom Microsoftu, już niedługo na rynku pojawią się podłączane do komputera gogle VR, za których produkcję odpowiadać będą  HP, Dell, Lenovo, Asus oraz Acer. Ceny tych gogli mają zaczynać się od 299 dolarów.

podobne treści