wynalazki

Microsoft stara się o patent na własne okulary augmented reality

Pierwsze plotki na temat tego, że Microsoft zamierza w jakiś sposób odpowiedzieć na Google Glass, pojawiły się już ponad rok temu, po czym sprawa trochę ucichła. Co nie znaczy, że prace nie trwają – Microsoft złożył nawet wniosek o przyznanie patentu na własną wersję okularów augmented reality.

Wniosek patentowy został złożony przez prawników Redmond na początku zeszłego roku, ale dopiero w tym tygodniu pojawił się na stronach amerykańskiego urzędu patentowego. Opis funkcjonalności dołączony do patentu, przypomina funkcjonalności, jakimi dysponować miał projekt Fortaleza, który wyciekł rok temu wraz z niektórymi informacjami na temat następcy Xboxa 360.

Okulary augmented reality Microsoftu miałyby więc umożliwiać łączenie się z innymi graczami wyposażonymi w ten sprzęt, rozpoznawanie ich gestów, lokalizowanie innych użytkowników i do pewnego stopnia rozpoznawać ich otoczenie. Wszystkie informacje miałyby być wyświetlane na przeźroczystych, lub półprzeźroczystych ekranach, które byłyby jednocześnie szkłami. Patent wymienia także całkiem sporo technik, których Microsoft chciałby użyć do tego, by określać pozycję głowy oraz ciała użytkownika, między innymi skanowanie ruchów gałek ocznych, żyroskopy czy akcelerometry. Łączność zapewnić ma WiFi lub sieć komórkowa.

Według zeszłorocznych dokumentów okulary Microsoftu miałyby być wypuszczone na rynek krótko po premierze następcy Xboxa 360. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, można spodziewać się, że premiera projektu Fortaleza a.k.a. Kinect Glasses, odbędzie się w roku 2014. Bo chyba nikt nie ma już wątpliwości co do tego, że Redmond musi jakoś odpowiedzieć na Google Glass.

podobne treści