wynalazki

Microsoft Research pracuje nad wyświatlaczami, które zmieszczą się w okularach

Microsoft już teraz może pochwalić się sporymi możliwościami gogli HoloLens, ale nie da się ukryć, że rozmiary też mają niemałe. Nie dziwi więc, że Microsoft Research prowadzi prace nad urządzeniem, które miałoby podobny holograficzny wyświetlacz, ale byłoby mniejsze.

Jednym z powodów, dla których gogle HoloLens mają takie, a nie inne rozmiary, jest szerokość pola widzenia. Mniejsze urządzenie będzie, jak na przykład dawny projekt Google Glass, będzie oferowało mniejsze pole widzenia. Microsoft postanowił jednak spróbować zbudować urządzenie, które nie będzie poświęcało mobilności w imię funkcjonalności i w pewnym sensie obejść problem, tworząc wyświetlacz umiejscowiony bardzo blisko oka.

Według Microsoftu, oferuje on pole widzenia o szerokości 80 stopni (czyli o 20 stopni więcej, niż w przypadku podobnych, wcześniejszych rozwiązań), mieszcząc się jednocześnie w oprawce zwykłych okularów. Skonstruowany przez Microsoft Research prototyp śledzi także ruchy gałki ocznej i jest w stanie w czasie rzeczywistym zidentyfikować punkt skupienia wzroku. Dodatkowo opracowana w Redmond technologia pozwala na jednoczesne korzystanie z soczewek kontaktowych.

Jak podkreśla Microsoft, od prototypu takiego wyświetlacza do urządzenia, z którego korzystać będą mogli wszyscy jeszcze daleka droga, ale nietrudno się domyślić, że Redmond chciałoby jak najszybciej ją pokonać.

podobne treści