Wiadomość głównawynalazki

Microsoft Research: 5 nowych pomysłów na interakcję z komputerami

Ludzie pracujący w Microsoft Research nie próżnują. Na odbywającej się aktualnie w Teksasie konferencji Human Factors in Computing Systems zaprezentowali kilka interesujących projektów, które mogą w przyszłości zmienić sposób w jaki wchodzimy w interakcję ze zwykłymi, domowymi komputerami.

1. Humantenna

Humantenna jest w zasadzie czymś podobnym do Kinecta, z tą różnicą, że nie wykorzystuje ani jednej kamery. Urządzenie rozpoznaje ruchy użytkownika jedynie dzięki mierzeniu zmian w natężeniu pola elektromagnetycznego, w którym znajduje się człowiek. A we współczesnym świecie zawsze znajdzie się jakieś, czy to z komputerów, czy to z gniazdka elektrycznego. Następnie dane przekazywane są przy pomocy WiFi do komputera, który zamienia użytkownika w żywy kontroler elektroniki.

2. LightGuide

Light Guide został opracowany by pomóc podczas przyswajania sobie nowych umiejętności manualnych. Sensory śledzą położenie ręki użytkownika podczas gdy projektor wyświetla na niej wskazówki dotyczące tego jak ma wyglądać dany ruch. Żaden wirtualny nauczyciel nie walnie po łapach linijką jeśli użytkownik wykona ruch nieprawidłowo, ale nadal wydaje się to bardziej efektywne niż oglądanie jak ktoś inny wykonuje daną czynność na YouTube.

3. SoundWave

SoundWave jest kolejnym sposobem na wykorzystanie możliwości jakie daje Kinect, bez wykorzystania samego systemu optycznego wykrywania ruchu. W tym przypadku inżynierowie z Redmond, zamiast kamer, wykorzystali głośniczki i mikrofony, które znajdują się w praktycznie każdym laptopie, oraz efekt Dopplera. Głośniczki wytwarzają dźwięk o niskiej częstotliwości, który odbija się od użytkownika i wraca do mikrofonu. Na podstawie tego oprogramowanie określa pozycję użytkownika oraz gesty jakie aktualnie wykonuje.

4. LCD Dual View

Microsoft chwali się również swoim systemem wyświetlania dwóch obrazów na jednym monitorze. W zależności od kąta pod jakim użytkownik patrzy na monitor LCD wykorzystujący technologię Twisted Nematic (a taka właśnie wykorzystywana jest w większości używanych dzisiaj wyświetlaczy, szczególnie w laptopach) zmienia się kolor obserwowanego obrazu. Microsoft wykorzystał to zjawisko do stworzenia systemu, który pozwala dwóm osobom korzystać jednocześnie z tego samego monitora albo nawet zamienić zwykły monitor LCD w wyświetlacz 3D.

5. MirageTable

MirageTable łączy w sobie sensory Kinecta, projektor oraz zakrzywiony ekran. Całość pozwala na interakcję pomiędzy obiektami fizycznymi i wirtualnymi. Jeśli dane zbierane przez jeden stół prześle się do drugiego, pozwala to na współpracę dwóch osób w wirtualnym środowisku.

[Microsoft Research]

podobne treści