news

Microsoft prezentuje działanie Cortany na inteligentnych głośnikach i w samochodach

Cortana (w wybranych wersjach językowych) dostępna jest dla urządzeń z Windowsem 10 i Xboxów One już od jakiegoś czasu, ale Microsoft ma dużo większe ambicje. Podczas tegorocznej konferencji Build Redmond zaprezentowało, jak wirtualna asystentka mogłaby działać na mniej oczywistych urządzeniach.

Amazon ma swoje Echo, Google swoje Home. Microsoft chciałby, by do tych urządzeń, które w coraz większej ilości gospodarstw domowych stanowią zalążek tzw. „inteligentnych domów”, któregoś dnia dołączy także Cortana. A dzień ten zbliża się wielkimi krokami, ponieważ w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że firma Harman Kardon przygotowuje własny inteligentny głośnik, oparty właśnie o Cortanę, który wejdzie do sprzedaży jesienią tego roku.

Dzięki tegorocznej konferencji Build, wiemy już, że Cortana będzie mogła wykonywać wszystkie zadania, jakie obecnie mogą wykonywać konkurencyjne rozwiązania, będzie więc mogła wysyłać przypomnienia, wyszukiwać informacje w Internecie czy planować podróże. Microsoft zadbał dodatkowo o integrację z narzędziami i aplikacjami biurowymi.

Ale to nie koniec. Redmond zaprezentowało także, jak wieloplatformowość Cortany może przyczynić się do zwiększenia jej użyteczności. Ponieważ oprogramowanie rozpoznaje urządzenia, na których jest uruchamiane, można w odpowiedni sposób dostosować jego zachowania. Przykładowo, jeśli użytkownik otrzyma wiadomość podczas jazdy samochodem wspierającym Cortanę, może ona tylko streścić wiadomość, by nie czytać całości, albo przypomnieć o niej kiedy użytkownik siądzie przed komputerem.

Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy można spodziewać się takiego rozszerzenia funkcjonalności wirtualnej asystentki Microsoftu, ale wiadomo, że Redmond nawiązało już w tej sprawie współpracę z BMW i Nissanem.

podobne treści