newstablety

Microsoft pracuje nad nowym systemem dla urządzeń mobilnych?

Projekt Courier zakończył swój żywot, ale najwyraźniej nie oznacza to, że Microsoft nie chce wchodzić na rynek tabletów. Według Mary Jo Foley istnieje coś takiego, jak Menlo – nowy projekt Microsoftu, który ma za zadanie zamienić w urządzeniach mobilnych system Windows CE na mobilną wersją Windows NT. A tablet z takim systemem mógłby z powodzeniem konkurować z iPadem.

Dlaczego Microsft miałby rezygnować z Windows CE, który tak świetnie działa na Windows Mobile, Windows Phone 7 czy Zune, na rzecz Windows NT, stanowiącego jądro systemów dla komputerów osobistych? Foley jest przekonana, że Menlo to początek nowej strategii Microsoftu na rynku urządzeń mobilnych. Jeśli Microsoft wprowadzi system, znany z komputerów, do urządzeń przenośnych, twórcy aplikacji zyskaliby niezwykłą prostotę w tworzeniu aplikacji. Raz napisany program można by z równą łatwością zaadaptować na komputer, jak i tablet. Wystarczyłoby zmienić interfejs. A takie podejście dałoby ewentualnemu tabletowi Microsoftu gigantyczną przewagę. Bo jest całkowicie odwrotne od podejścia Apple.

Foley ponadto zastanawia się, czy Menlo jest powiązane z projektem „LongARM”, o którym mówi się, że ma za zadanie dostosowanie Windows NT do procesorów ARM. A na układach tego typu działają niemal wszystkie urządzenia mobilne na Ziemi. To by znakomicie pasowało do plotek o Menlo.

Ostatecznym rezultatem miałaby być „wielka unifikacja” urządzeń działających na systemach Microsoftu. Od telefonu, do peceta – wszystkie urządzenia miałyby podobne systemy z tym samym jądrem. To może się sprawdzić. [matt buchanan/giz, ZDNet]

podobne treści

  • zulu

    I w ten oto piękny sposób zostanie stworzony raj na ziemi dla hakerów i „pisarzy” wirusów!

  • ewww

    i tak nie dogonicie appla :)

  • Dawid Krysiak

    jedno jądro do wszystkich systemów? to albo mocno modularne jądro z możliwością włączania poszczególnych funkcji pod konkretne produkty, albo… porażka :D