newssmartfonytablety

Microsoft potwierdza – Cortana niebawem także na Androidzie i iOS

A więc jednak! Przedstawiciele amerykańskiego giganta potwierdzili plotki o nadchodzącej premierze Cortany w wersji dla urządzeń opartych na Androidzie lub iOS. Zapowiadana aplikacja trafi do sieci już za miesiąc i będzie oprogramowaniem uzupełniającym dla narzędzia obecnego w wyposażeniu PC-towego Windowsa 10.

Jak sugeruje sam charakter aplikacji, opisywanej jako dopełnienie normalnej Cortany, będzie ona nieco ograniczoną wersją asystentki pochodzącej z flagowych platform Microsoftu. Zgodnie z tłumaczeniami firmy, jest to spowodowane niemożnością pełnej integracji Cortany z Androidem lub iOS, wynikającej z braku dostępu do istotnych sektorów tych systemów.

Niektóre funkcje wymagają uzyskania dostępu do pewnych zasobów systemowych, co nie jest możliwe w przypadku Androida i iOS. Oznacza to, że początkowo część rzeczy, jak choćby szybka zmiana ustawień, czy uruchamianie aplikacji przez asystentkę nie będą dostępne w jej wersjach na te platformy. Podobnie prezentuje się też sytuacja z wybudzaniem Cortany za pomocą głosu, co wymaga specjalnej integracji z mikrofonami urządzeń, której możemy teraz dokonać tylko na sprzęcie z Windowsem Phone i na PC-tach.

Pomimo oczywistych wad i ograniczeń, Cortana będzie stanowić ciekawą alternatywę dla wszystkich posiadaczy urządzeń z Androidem lub iOS, którzy posiadają komputery z Windowsem. Oczywiście, pod warunkiem, że rzeczywiście stanie się ona ważną częścią tego systemu. W innym wypadku, trudno dostrzec jej atuty w zestawieniu ze zintegrowanymi asystentami spod znaku Google Now i Siri.

Wszystko powinno wyjaśnić się więc w czerwcu.

Źródło: Microsoft via Gizmodo.com

podobne treści