ciekawostki

Microsoft pochwalił się nowym pomysłem na przenoszenie rzeczywistości do świata wirtualnego

Tęgie głowy z ekipy Microsoftu Research nie ustają w poszukiwaniach sposobu na zatarcie granicy między światem wirtualnym, a rzeczywistością. Grupa, dysponująca bodaj najlepszymi zabawkami w Redmond, przedstawiła swój nowy projekt, który ma przyczynić się do poprawienia „wzroku” maszyny.

SemanticPaint, jak nazywa się program, to w gruncie rzeczy technologia pozwalająca na wyposażenie urządzeń różnego typu w zdolność inteligentnego widzenia, tj. dostrzegania i oceniania rozmiarów oraz innych cech poszczególnych elementów otoczenia. Twórcy oprogramowania zademonstrowali jego możliwości skanując pomieszczeniu przy wykorzystaniu czytnika Kinect. Początkowo, komputer rozpoznawał utworzony model 3D jako jeden, spójny obiekt, ale zmieniło się to w chwili, gdy jego użytkownik przystąpił do fizycznego oznaczania mebli, co widać chociażby na gifie powyżej.

Dzięki przekazywanym instrukcjom głosowym, system szybko nauczył się nazw i uporządkował przedmioty w osobne klasy. W zamyśle, całość ma nie tylko rozpoznawać pojedyncze przedmioty, ale też całe ich grupy (jak meble, owoce, AGD itd.), tworząc i rozumiejąc łączące je cechy. Pozwoli to na rysowanie dokładnych map otoczenia wraz z dokładnymi informacjami na temat jego rozmaitych elementów, tak jak ma to miejsce w wielu futurystycznych filmach science-fiction.

Potencjalne zastosowania tej technologii? Zdaniem Microsoftu, jego najnowszy projekt może zostać wykorzystywany do usprawnienia wizji robotów, udoskonalenia urządzeń wspomagających osoby niewidome i niedowidzące, poprawienia ogólnego komfortu naszego życia (łatwo wyobrazić sobie szereg czynności, do jakich przydałby się w domu) oraz generalnego wzbogacenia możliwości różnych gadżetów typu augmented reality.

Na razie nie wiemy kiedy SemanticPaint doczeka się debiutu w wariancie typowo komercyjnym.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści