newsWiadomość główna

Microsoft po raz pierwszy na minusie

Po zamknięciu wczorajszej sesji giełdowej na Wall Street, Google i Microsoft opublikowały swoje raporty finansowe za ostatni kwartał tego roku. Jak im idzie? Krótko mówiąc – bardzo różnie.

Nie ma co ukrywać, że pod batem Steve’a Ballmera Microsoft nie radzi sobie tak dobrze, jak za czasów żywej legendy firmy – Billa Gatesa. A skoro radzi sobie gorzej, to i gorzej zarabia. Gigant z Redmond właśnie ogłosił, że po raz pierwszy w historii swego istnienia zanotował stratę w wysokości około 473 milionów dolarów. Jak do tego doszło? Ujemny wynik Microsoftu to efekt jego chybionej inwestycji w zakup firmy aQuantive, za którą producent Windowsa zapłacił aż 6,3 miliarda dolarów. Choć transakcja miała miejsce już w 2007 roku – MS dopiero teraz dokonał wpisu aktualizującego wycenę swego beznadziejnego nabytku.

Znacznie lepiej powodzi się ostatnio innemu z wielkich graczy – Google. Producent najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej świata zarobił w drugim kwartale tego roku aż 2,5 miliarda dolarów netto. To aż o 11% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. I nic nie wskazuje na to, by nagle miał wyhamować.

Microsoft liczy, że kondycja finansowa firmy ulegnie znaczącej poprawie po tym, jak na rynku zadebiutują jej dwie największe nadzieje: potencjalny „młot na iPada” – tablet Surface, i najnowszy OS z jej stajni – Windows 8 . Stawianie wszystkiego na ten duet jest jednak obarczone ogromnym ryzykiem – równie dobrze jak sukcesem, może on bowiem okazać się kompletnym niewypałem. Na razie trudno przewidzieć, która z tych opcji znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości.

PS. Bym zapomniał, wg. najświeższych doniesień (z dość wiarygodnego źródła) mobilny OS Microsoftu – Windows Phone 8 – pojawi się na rynku dopiero w listopadzie tego roku.

[AP via MSNBC]

podobne treści