news

Microsoft: Nowy sposób na zastąpienie tradycyjnych haseł

Wprowadzając Windows Hello do Windowsa 10, Microsoft chciał usprawnić logowanie do systemu za pomocą rozpoznawania twarzy lub czytnika linii papilarnych. Nie wszystkie urządzenia wyposażone są w urządzenia peryferyjne pozwalające na to. A czasami, na przykład w zastosowaniach biznesowych, ważniejsza jest możliwość wygodnego zalogowania na dowolną maszynę. Dlatego Microsoft wprowadza wsparcie dla specjalnych kluczy FIDO2 Security.

Dzięki specjalnym kluczom FIDO2 Security, logowanie do dowolnej maszyny podłączonej do Azure AD ma być wyjątkowo proste. Wystarczy podpiąć klucz do portu USB i przyłożyć palec do umieszczonego na nim czytnika linii papilarnych. Po tym użytkownik zostanie zalogowany bez podawania hasła.

Jak podaje Microsoft na swoim blogu, rozwiązanie dostępne jest na razie w poglądowej wersji Preview. Na razie nie wiadomo, kiedy wyjdzie z fazy testów, ale raczej nie stanie się to szybciej niż za kilka miesięcy. Jednocześnie Redmond prowadzi prace nad modułami NFC, które będą działały na podobnej zasadzie.

Ilustracja via Microsoft

podobne treści