tabletyWiadomość główna

Microsoft naprawdę może sprzedawać Surface za 199 dolarów. Oto sposób

Niepotwierdzona oficjalnie informacja o tym, że Microsoft zamierza sprzedawać Surface za 199 dolarów wywołała sporo spekulacji. Wiadomo, że byłaby to cena poniżej kosztów produkcji, więc jak Microsoft zamierza zarobić na tym przedsięwzięciu?

Redmond może oczywiście liczyć na to, że klienci gremialnie rzucą się do sklepów kupować ich urządzenie, dzięki czemu uda im się stworzyć w krótkim czasie bardzo dużą bazę użytkowników, którzy kupować będą tylko i wyłącznie w Windows Store. Możliwe, choć mało prawdopodobne by Redmond faktycznie na to liczyło.

A może istnieje inny sposób an to, by klient dostał najnowsze urządzenie płacąc za nie jedynie część jego wartości? W przypadku smartphone’ów dotowanie zakupu urządzeń się sprawdziło, dlaczego nie miałoby tak być w przypadku Surface?

Odpowiedź jest bardzo prosta – Surface z Windowsem RT nie będzie wyposażony w moduł 3G, więc na dystrybucję (i dotowanie sprzedaży) przez operatorów komórkowych nie można liczyć. A co jeśli Microsoft zaoferowałby tablet za 199 dolarów w zamian za, powiedzmy, dwuletnią subskrypcję na Office 365.

Takie rozwiązanie miałoby dla Microsoftu praktycznie same plusy:

  • Po pierwsze może on dostarczyć klientom tablet z Windowsem 8 we względnie niskiej cenie;
  • Po drugie związuje ich od razu z inną swoją usługą;
  • Po trzecie, jeśli usługą miałby być Office 365, umacniałaby ona pozycję Microsoftu w przedsiębiorstwach;

Jeśli uważacie, że coś takiego jest mało prawdopodobne, cóż… Microsoft już stosuje taki model sprzedaży. Od mają można kupić Xboxa 360 za 99 dolarów pod warunkiem, że użytkownik zgodzi się przez dwa lata płacić 15 dolarów za Xbox Live Gold.

Może się więc okazać, że faktycznie Microsoft będzie kasował 199 dolarów za Surface ale będzie to transakcja wiązana.

[Hal Berenson via Guardian]

podobne treści