biznesnewsWiadomość główna

Microsoft kupi dział mobilny Nokii

Relacje pomiędzy Nokią a Microsoftem od jakiegoś czasu były bardzo bliskie. Od dzisiaj bliższe już chyba być nie mogą, ponieważ Redmond za prawie 7,2 miliarda dolarów kupi cały dział mobilny fińskiej firmy.

Jest to najważniejsze do tej pory przejęcie w historii systemu Windows Phone. Dzięki temu, że Microsoft kupi od Nokii cały oddział zajmujący się projektowaniem urządzeń mobilnych oraz usługami, wszystkie kolejne urządzenia z serii Lumia przygotowywane będą już pod bezpośrednim nadzorem Redmond. Choć jeśli chodzi o sam proces projektowania, zmieni się niewiele – wszyscy  dotychczasowi pracownicy zachowają posady a dotychczasowy szef Nokii Stephen Elop przejdzie do Microsoftu. Można więc spodziewać się, że przynajmniej przez jakiś czas, były dział mobilny Nokii działać będzie w ramach Microsoftu jako osobna struktura.

Amerykanie niewątpliwie zyskali na tej transakcji. Za 5 miliardów dolarów kupią biznes komórkowy Nokii, na kolejne 2,18 miliarda Finowie wycenili swoje portfolio patentów mobilnych. Jest to kolejny krok do tego by rzeczywiście stać się firmą produkującą urządzenia technologii użytkowej.

Nokia niestety nie może powiedzieć tego samego. Można zakładać, że do ruchu eliminującego ją praktycznie z rynku konsumenckiego zmusiła ją sytuacja finansowa. Po przejęciu Nokia nie będzie już produkować telefonów komórkowych. Co więc jej zostanie?

Fińska firma ma jeszcze dział infrastruktury mobilnej, który wykupili niedawno ze spółki joint-venture z Siemensem. Nokia, pod tymczasowym kierownictwem Risto Siilasmaa, zarabiać będzie także na mapach, które będą licencjonowane Microsoftowi. Po wielu latach obecności na rynku urządzeń mobilnych, jest to właściwie koniec Nokii jaką znaliśmy.

podobne treści