biznes

Microsoft kupi GitHuba

Szykuje się wielkie przejęcie, które będzie miało wpływ na pracę milionów programistów na całym świecie. Microsoft za 7,5 miliarda dolarów przejął serwis GitHub.

W ciągu minionego weekendu pojawiły się pierwsze sygnały świadczące o tym, że Microsoft mógłby chcieć przejąć platformę GitHub, a rozmowy na ten temat wchodzą w finalną fazę. Dziś firma potwierdziła oficjalnie że kupi serwis, z którego korzysta około 27 milionów programistów.

Zakup jest drugim, po przejęciu serwisu LinkedIn w 2015 roku, dużym przejęciem wykonanym przez Microsoft pod kierownictwem Satya’i Nadelli. Wtedy GitHub wyceniany był na około 2 miliardy dolarów, teraz Microsoft zapłaci za niego w akcjach o wartości 7,5 miliardów.

Nie jest trudno domyślić się, dlaczego Redmond zależało na przejęciu popularnego repozytorium kodu. Microsoft, który w grudniu zamknął Codeplex, własny konkurencyjny wobec GitHuba serwis, jest obecnie jednym z największych pojedynczych użytkowników z grubo ponad tysiącem pracowników dodających regularnie kod do repozytoriów w serwisie. Zakup GitHuba ma też aspekt wizerunkowy. Microsoft ma nadzieję, że zakup ugruntuje pozycję firmy wśród deweloperów, choć akurat wśród nich nietrudno znaleźć krytyczne opinie na temat tego przejęcia.

Tymczasem właściciele GitHuba, po tym jak założyciel i wieloletni CEO serwisu, Chris Wanstrath, zrezygnował ze stanowiska, woleli ostatecznie sprzedać firmę niż wejść na giełdę. Wybór Microsoftu miał być podyktowany między innymi wrażeniem, jakie zrobił na nich Satya Nadella.

Zdjęcie: Flickr/DASPRiD

podobne treści