biznes

Microsoft doprowadzi do zablokowania w Niemczech Google Maps?

Samsungowi się ostatnio upiekło jednak wygląda na to, że Google nie będzie miało tyle szczęścia. W procesie o naruszenie patentów, który toczy się w Niemczech pomiędzy Mountain View a Microsoftem sprawy przybrały zły obrót dla Google. Na tyle zły, że sędzia rozważa zablokowanie Google Maps na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Niestety wygląda na to, że amerykańskie podejście, które zakłada patentowanie pomysłów a nie sposobów ich realizacji, zawitało nieśmiało do Europy. Przynajmniej jeśli wierzyć FOSS Patents, które relacjonuje ten proces. Według nich, przewodniczący składu sędziowskiego sędzia dr. Zigann stwierdził, że uzyskany przez Microsoft w 1995 roku patent na „system komputerowy, który identyfikuje lokalne zasoby” opisuje „szerszy pomysł” czyli wyszukiwanie danych wraz z ich prezentacją na mapie. W związku z tym rozważa zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zablokowania Google Maps na terenie Niemiec do czasu zakończenia procesu.

Za FOSS Patents:

„Microsoft stara się, a teraz wiadomo, że najprawdopodobniej mu się to uda, uzyskać w Niemczech zabezpieczenie w sprawie Google Maps, aplikacji Google Maps na Androida oraz przeglądarek z dostępem do usługi. Jeśli Google będzie musiało zastosować się do zabezpieczenia procesowego, będzie zmuszone zablokować dostęp do Google Maps z komputerów o niemieckim adresie IP, zablokować dostęp do aplikacji w niemieckiej wersji Google Play oraz rozpowszechniać w Niemczech swoją przeglądarkę pod warunkiem wcześniejszego zablokowania dostępu do Google Maps (…)”

Innymi słowy do ostatecznego zakończenia procesu, Google Maps najprawdopodobniej zniknie z cyfrowej mapy Niemiec. Przy założeniu oczywiście, że podjęta zostanie decyzja o zabezpieczeniu. Rozstrzygnięcie tej kwestii ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

podobne treści