biznes

Microsoft coraz bliżej przejęcia Nokii

Coraz bliżej przejęcia przez Microsoft działu Nokii zajmującego się urządzeniami mobilnymi – na spotkaniu akcjonariuszy fińskiego koncernu, przeważająca ich większość zgodziła się na przejęcie znaczącej części przedsiębiorstwa przez Amerykanów.

Jak donosi Financial Times, aż 99,7 procent inwestorów obecnych na spotkaniu, którzy reprezentowali blisko 80 procent akcji fińskiego koncernu, zgodziło się na przejęcie działu urządzeń mobilnych Nokii przez Microsoft. Choć wielu Finów nie jest zadowolonych ze sprzedaży znaczącej części koncernu Microsoftowi, nie przeszkodziło to właścicielom zaaprobować tej transakcji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem najpóźniej na początku przyszłego roku Microsoft stanie się więc właścicielem oddziału Nokii produkującego urządzenia mobilne, łącznie z liniami produktów Lumia i Asha. Redmond zapłaci za to 5 miliardów dolarów, dodatkowe 2,18 miliarda dolarów firma zapłaci za licencje na posiadane przez Nokię patenty. Choć Nokia nie przestanie istnieć, jej przyszłość rysuje się dziś w niezbyt jasnych barwach. Może następca Stephena Elopa postawi firmę na nogi, a fińskie smartphone’y nie odejdą do lamusa?

Zdjęcie: Flickr/Wired Photostream

podobne treści