gadżetywynalazki

Microsoft chwali się Holoportacją z HoloLens

Już podczas pierwszej prezentacji gogle HoloLens wzbudziły duże zainteresowanie, a Microsoft nie przestaje go podsycać – dział badawczy koncerny pochwalił się właśnie Holoportacją.

Nawiązanie do teleportacji nie jest oczywiście przypadkowe, ponieważ opracowywane przez Microsoft Research zastosowanie gogli HoloLens mają w pewnym sensie spełnić marzenia o tego typu transporcie. Choć oczywiście w rzeczywistym świecie jedyną rzeczą, jaka jest transmitowana, są informacje na temat osoby, której obraz wyświetlany jest przez HoloLens.

W praktyce sprowadza się to do skanera wykorzystującego cały szereg kamer, z których obraz służy
do tworzenia w czasie rzeczywistym trójwymiarowego modelu rozmówcy. Całość jest kompresowana i przesyłana do odbiorcy, który może obejrzeć model na swoich goglach. Jeśli obie strony wyposażone są w HoloLens oraz zestaw do skanowania całego ciała, rozmowa rzeczywiście przypominać będzie prawdziwe spotkanie.

Wygląda to całkiem interesująco, ale należy pamiętać, że na razie jest to jedynie projekt badawczy, a dostępność podobnych rozwiązań dla zwykłych użytkowników musiałaby być znacznie ograniczona, chociażby z powodu ceny zestawu kamer potrzebnych do tworzenia trójwymiarowego modelu rozmówcy. Ale może w przyszłości, będziemy porozumiewać się w podobny sposób.

podobne treści