aplikacje

Microsoft chce zamienić każdego smartphone’a w skaner 3D

Microsoft chciałby, by kamery smartphone’ów mogły służyć do czegoś więcej niż tylko do uwieczniania płaskich obrazów – prowadzony w ramach Microsoft Research projekt zmierza do uczynienia z niej skanera 3D.

Skanera, dodajmy, takiej jakości, by można było za jego pomocą tworzyć modele wystarczająco dokładne, by później wydrukować je na drukarce 3D. Bez dodatkowych gadżetów, jedynie przy pomocy zwykłej kamery, która musi swoim obiektywem objąć dany obiekt ze wszystkich stron. Aplikacja, nazwana przez zespół Microsoft Research MobileFusion, mogłaby w przyszłości pełnić taką funkcję we wszystkich urządzeniach mobilnych wyposażonych w kamerę, choć obecnie badacze do testów jej działania korzystają z iPhone’a 5S.

Przetwarzanie zebranych przez kamerę danych odbywa się bezpośrednio na urządzeniu, a trójwymiarowy model budowany jest w czasie rzeczywistym przed oczyma użytkownika. Im więcej danych zbierzemy, tym bardziej szczegółowy będzie model. Nie jest on oczywiście jeszcze tak szczegółowy, jak te tworzone przez specjalistyczne urządzenia, ale prace nad aplikacją jeszcze się nie zakończyły. Ponadto głównym założeniem twórców MobileFusion było właśnie udostępnienie użytkownikom możliwości tworzenia trójwymiarowych modeli bez konieczności sięgania po specjalistyczne rozwiązania.

Aplikacja MobileFusion jest teraz optymalizowana i przygotowywana do uruchomienia na różnych systemach operacyjnych – w planach są wersje dla Windows Phone, Androida i iOS. Finalna wersja aplikacji ma zostać zaprezentowana przez Microsoft Research w październiku.

 

podobne treści