psychologia

Mężczyźni czują pociąg do kobiet słabych psychicznie


Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin uważają, że pod jednym względem mężczyźni nie różnią się od swoich przodków z czasów, gdy nasz gatunek zamieszkiwał jaskinie: szukają kobiet, które wyglądają na łatwe do wykorzystania, czyli takie, które bez zbędnych ceregieli będzie można zapłodnić. Okazało się, że badani panowie uznali panie przestawione jako przygnębione, niedojrzałe lub niestabilne emocjonalnie – pod jakimś względem „łatwe” – za seksowne.

Badacze poprosili ludzi obydwu płci, by podali listę 88 oznak, które mogą świadczyć o tym, że kobieta jest łatwa do wykorzystania, na przykład fakt, że przygryza wargi lub wygląda na senną. Następnie 76 mężczyzn oglądało zdjęcia pań przejawiających te cechy i oceniało, czy wydawały się im godne pożądania.

Panowie nie przejawiali większej chęci poznania kobiet wyglądających na słabe z wyglądu, na przykład niskich. Jednak panie, których wygląd lub wyraz twarzy wskazywały, że są słabe psychicznie, mało rozgarnięte lub niedojrzałe – te zostały ocenione jako godne pożądania. Ta grupa pań otrzymała też wyższe oceny od tych, które przedstawiono jako bystre i inteligentne.

Co ciekawe, zapytani zmieniali zdanie, gdy mieli zadeklarować, czy chcieliby ze „słabymi” kobietami związać się na dłużej. Takich chęci zdecydowanie nie przejawiali.

Naukowcy podsumowali: „Ocena słabości kobiety w danej sytuacji może mieć kluczowe znaczenie dla aktywizacji mechanizmów psychologicznych związanych z wykorzystaniem seksualnym.” Specjalistka ds. związków Jean Hannah Edelstein przypomniała jednak: „Dobieranie partnerów, którzy wydają nam się słabsi od nas samych, nie jest przepisem na udany związek”.

I komu należy współczuć bardziej? [The Telegraph, zdjęcie: Jose AS Reyes/Shutterstock]

podobne treści