news

Mężczyzna w ciele kobiety

Wielu panów zastanawia się, jak postrzeganie świata wygląda z perspektywy kobiecego ciała. Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie postanowili sprawdzić, czy uda im się to pokazać dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości.

24 mężczyznom wydawało się, że wcielali się w postać wirtualnej kobiety. Zakładali okulary, w których widzieli zmieniony świat, włącznie z własnym ciałem. Oglądali wydarzenia, w których ich postać brała udział. W wirtualnej rzeczywistości mieli możliwość spojrzenia na otoczenie z kobiecej perspektywy. Eksperyment miał pokazać, jak odróżniamy siebie od innych.

Efekt „wcielenia się” w kobietę wypadł bardzo realistycznie. Mężczyźni reagowali na to, co działo się z ich postacią. Gdy zostawała uderzona, sami krzyczeli i odsuwali się.

Prowadzący badania Mel Slater podkreśla, że wrażenie bycia w innym ciele wypada bardzo przekonująco. Pozwala nam nie tylko wyobrazić sobie, ale naprawdę przeżyć doświadczenia jako inna osoba. Badania pokazało, że obraz własnego ciała, jaki mamy, jest bardzo płynny. Dla naukowców nadal pozostaje zagadką, jak odróżniamy własne ciało od innych elementów rzeczywistości.

Technologia zostanie wykorzystana w rehabilitacji pacjentów po wylewie, którzy będą mogli na chwilę poczuć, że ich ciała są znów sprawne. Kontynuacja eksperymentów z wirtualnym kobiecym ciałem w innych sytuacjach nie została zapowiedziana. [Guardian]

podobne treści

 • Wojciech Maj

  „Dla naukowców nadal pozostaje zagadką, jak odróżniamy własne ciało od innych elementów rzeczywistości.” IMHO bzdura; człowiek wyczuwa położenie swojego ciała a koordynacja wzrokowo-ruchowa pozwala na zidentyfikowanie że patrzymy właśnie np. na rękę bo wiemy że tam się znajduje.

 • Tomasz Borychowski

  @Wojciech Maj
  To zdanie jest może sformułowane dość ogólnikowo, ale nie jest bzdurą. Nie tyle chodzi tu o to jak odróżnić rękę od taboretu, ale np. dlaczego świadomość siedzi sobie w głowie, a nie np. na ramieniu albo w środku tułowia.

  Bardzo ciekawe są też ćwiczenia medytacyjne na przeniesienie świadomości do różnych części ciała.

 • poco

  „swiadomosc siedzi sobie w glowie” bo wiemy ze tam jest mozg poza, tym sa oczy. Instynkt kaze nam chronic glowe, podobnie jak klatke piersiowa. Co do tego, ze to co widzieli przez te „okularki” w tym badaniu bylo realistyczne to szczerze watpie… aha moze ktos by tym naukowcom zastanawiajacym sie jak odrozniamy wlasne cialo od innych elementow rzeczywistosci podsunal podpowiedz: NERWY