naukanews

Metoda mierzenia poziomu bólu utrudni życie symulantom, ułatwi lekarzom

„Jak silnie odczuwasz ból w skali od 1 do 10?” – niełatwo odpowiedzieć
na to pytanie, gdy skręcamy się w katuszach na izbie przyjęć. Byłoby
znacznie łatwiej, gdyby nasilenie bólu dawało się zmierzyć tak, jak
temperaturę. Wkrótce będzie to możliwe!

Rodzaj odczuwanego bólu to bardzo ważna informacja dla lekarzy, niestety, jest wyjątkowo trudna do uzyskania. Przytomny pacjent bywa nieobiektywny, a nieprzytomny mało rozmowny. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracują nad nową metodą, która mierzy nasilenie bólu na podstawie obrazu z rezonansu magnetycznego mózgu.

Procedura jest na bardzo wczesnym etapie opracowania, ale wydaje się obiecująca. Przeprowadzone na niewielkiej liczbie ochotników badanie odczuwania bólu po dotknięciu gorącym przedmiotem dowiodło, że odczyty rezonansu w 81 procentach pokrywały się z tym, jak badani opisywali swój ból.

Analiza obrazu mózgu nie jest prosta, a aparaty do rezonansu nie stoją w każdej izbie przyjęć, ale jest nadzieja, że zostanie opracowany sposób, by lepiej pomagać cierpiącym na przewlekłe bóle. Szacuje się, że z boryka się z nimi co trzeci człowiek. [TheDoctorWillSeeYouNow, The Atlantic, zdjęcie: Sean Mackey, M.D., Ph.D.]

podobne treści

 • Anonim

  boli Pana serduszko? chwileczkę, sprawdzimy… oj, niestety najbliższy wolny termin badania rezonansu magnetycznego mamy 23 stycznia 2016, pasuje Panu?

 • Anonim

  boli Pana serduszko? chwileczkę, sprawdzimy… oj, niestety najbliższy wolny termin badania rezonansem magnetycznym mamy 23 stycznia 2016, pasuje Panu?

 • em

  @ravyr – so true.

 • apio

  W Polsce już w 1165 r. !