gadżety

Meta 2, konkurencja dla HoloLens

Przeglądając doniesienia z rynku technologicznego można odnieść uzasadnione wrażenie, że najwięksi gracze mocno postawili na sukces wszelkiego rodzaju gogli VR i AR. Ale nie tylko oni. Wśród doniesień o przedsprzedaży HoloLens i HTC Vive pojawiła się także zapowiedź gogli Meta 2.

Prezentacja pierwszej wersji o nazwie Meta 1 Developer Kit, przeszła bez większego echa. Jednak ich druga wersja ma mieć dużo większe  możliwości i, według twórców, zawalczyć o powstający rynek gogli Augmented Reality jako tańszy odpowiednik HoloLens Microsoftu. Co ważniejsze, dysponujący większymi możliwościami.

Urządzenie jest na razie w fazie testów i skierowane jest przede wszystkim do deweloperów. Jego największą zaletą jest pole widzenia dużo większe od tego, czym mogą pochwalić się HoloLens. Produkt Microsoftu oferuje bowiem pole widzenia wynoszące jedynie 25 stopni, Meta 2 mają natomiast zapewnić ich aż 90. Wyświetlany przed oczyma użytkownika obraz ma mieć rozdzielczość 1440p i zapewnić naprawdę szczegółowe „hologramy”.

Kolejnym wyróżnikiem Meta 2 ma być interface, który pozwoli na bardzo wygodną i naturalną interakcję pomiędzy wyświetlanymi obrazami a użytkownikiem, przez co monitory mają stać się zbędne. Okulary Meta 2 mają mieć także możliwość wyświetlania tych samych obrazów, różnym osobom, z różnych punktów widzenia.

W odróżnieniu od HoloLens, Meta 2 muszą być podłączone do komputera. Przynajmniej w tej fazie prac, ponieważ twórcy zapowiadają, że wersja, która trafi do zwykłych użytkowników, będzie mogła działać samodzielnie. Do tego czasu komputer wyposażony w układ graficzny Intel Iris Pro, (rekomendowane NVIDIA GeForce GTX960 lub AMD Radeon R9 280), procesor minimum Intel Core i7, 8 GB pamięci RAM oraz Windows 8.1 (lub nowszy) będzie musiał radzić sobie z wyświetlaniem obrazu.

Deweloperska wersja Meta 2 dostępna jest w przedsprzedaży za cenę 949 dolarów, a wysyłka ma się rozpocząć trzecim kwartale tego roku.

podobne treści