psychologia

Męska, szeroka twarz świadczy o wielkodusznym usposobieniu

Panowie o fizjonomii twardzieli dobro grupy przedkładają nad własny interes. Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu St Andrews ustalili, że mężczyźni wyróżniający się szerokimi, „męskimi”, twarzami, są skłonni do poświęceń dla innych.

Doświadczenie opisane w Psychological Science polegało na tym, że badani grali na pieniądze. Połowie powiedziano, że ich wynik zostanie porównany z rezultatami osiągniętymi przez innych studentów z St Andrews, zaś druga połowa sądziła, że będzie porównana ze studentami z innej uczelni. Innymi słowy, mieli do wyboru udzielanie pomocy członkom grupy lub wzbogacenie się. Opcję altruistyczną wybierali panowie, których na pierwszy rzut oka zaklasyfikowalibyśmy jako egoistycznych mięśniaków.

Zdziwiony był nawet autor badań, psycholog Michael Stirrat: „To było zaskoczenie (…) Uczestnicy eksperymentu obdarzeni szerokimi twarzami byli bardziej od pozostałych skłonni do współpracy„. Wcześniejsze badania wskazywały na to, że panowie o takim wyglądzie uznawani są za agresywnych i nieuczciwych, oschłych i nielubiących współpracować.

Naukowcy ustalili już, że szeroka twarz dobrze wróży karierze zarówno managerów, jak i polityków, ponieważ tacy mężczyźni posiadają umiejętność współpracy w niewielkim gronie. Bywa, że ci panowie uciekają się do zachowań agresywnych, ale okazują się skłonniejsi do poświęcania się w imię dobra grupy, do której należą: rodziny, drużyny, firmy lub partii politycznej.

Zatem kiedy będziemy potrzebować pomocy, warto jej szukać u panów o wyglądzie twardych typów. [Psychological Science, Daily Mail, zdjęcie: Eugenio Marongiu/Shutterstock]

podobne treści