ciekawostki

Medale na kolejnej Olimpiadzie będą wykonane z elektrośmieci?

Opadły już olimpijskie emocje ale oczy fanów letnich sportów kierują się już powoli w stronę następnej Olimpiady, która ma odbyć się w Tokio. Tymczasem japońscy organizatorzy już ogłosili, że postarają się, by medale, o jakie powalczą sportowcy za cztery lata, wykonane były z elektrośmieci.

Japonia, jak mało który kraj, kojarzy się z elektroniką. Dlatego organizatorzy Olimpiady i Paraolimpiady w Tokio postanowili, że spróbują wykonać medale, o które za cztery lata powalczą sportowcy, z metali odzyskanych z elektrośmieci. Zazwyczaj metale potrzebne do przygotowania medali pochodzą z dobrowolnych datków, złożonych przez kopalnie.

Zadanie będzie trochę ułatwione, bo choć w ogólnym rozrachunku do przygotowania medali olimpijskich wykorzystuje się kilogramy kruszców, już od dawna nie są one wykonywane tylko z nich. Przykładowo ostatni raz medale wykonane w całości ze złota rozdano w roku 1912. Złote medale przyznawane w Rio de Janeiro zawierały na przykład jedynie sześć gramów złota próby 999. Medale srebrne wykonane były już w całości ze srebra, ale srebro, tak samo jak miedź, która stanowi główny składnik medalu brązowego, jest dużo tańsze.

Nie zmienia to faktu, że tylko na potrzeby Olimpiady wszystkich medali należy przygotować około dwóch i pół tysiąca, dlatego Japonia, która jest raczej uboga w surowce, postanowiła przemyśleć, czy medali nie dałoby się wykonać z metali odzyskanych z elektrośmieci. A w nich, jak wiadomo, znajduje się dość sporo cennych metali. Według japońskich danych, w skali całego kraju w roku 2014 ze zużytej elektroniki udało się odzyskać 143 kilogramy złota, 1566 kilogramów srebra oraz 1112 ton miedzi.

Nie są to małe liczby i teoretycznie powinny z nawiązką wystarczyć do wykonania przyszłych medali, ale większość z odzyskanych w ten sposób metali wykorzystywana jest przez przemysł do produkcji nowej elektroniki. Dlatego organizatorzy Olimpiady w Tokio zastanawiają się nad organizacją kampanii społecznej, promującej zarówno igrzyska jak i recykling, w ramach której namawiano by Japończyków do przekazywania zużytej elektroniki na ten cel.

Oczywiście nie ma pewności, że uda się zrealizować ten pomysł, ale zyskał on już aprobatę między innymi tamtejszego Ministerstwa Środowiska. Możliwe więc, że za cztery lata Japończycy będą mogli z dumą spojrzeć na wręczane medale, wiedząc, że osobiście przyczynili się do ich powstania.

Zdjęcie: Flickr/baselactionnetwork

podobne treści