news

Medale na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zostaną zrobione z elektrośmieci

Japonia jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki. Gościć będzie też Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku. Po dodaniu obu rzeczy do siebie już trzy lata temu podjęto decyzję o tym, że medale do zdobycia w Tokio wykonane będą z elektrośmieci. Wygląda na to, że rzeczywiście uda się zrealizować ten plan.

Oczywiście nie będą wykonane ze zużytych chipów czy płytek PCB. To znaczy w pewnym sensie będą, nie bez powodu władze Tokio przez ostatnie kilka lat zbierały elektrośmieci na ten cel. Ale zostaną one poddane recyclingowi, by odzyskać z nich metale, z których wykonane zostaną medale olimpijskie.

Jeśli chodzi o recycling, Japonia należy do ścisłej światowej czołówki. Co w sumie jest zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę, że to położone na archipelagu wysp państwo nie dysponuje za dużymi złożami własnych metali. W takiej sytuacji tym ważniejsze jest odzyskiwanie metali wykorzystywanych do produkcji elektroniki. Zwłaszcza, jeśli można je wykorzystać do tego, by zrobić z nich medale olimpijskie.

I właśnie taki cel postawiło sobie Tokio, które już kilka lat temu zainicjowało akcję zbiórki elektrośmieci na ten cel. Zadanie nie było łatwe, ponieważ organizator musi w sumie przygotować około 5 tysięcy medali. A ponieważ urządzenia elektroniczne metali zawierają mało, przełożyło się to na tony elektrośmieci.

Dokładniej na 47,488 ton, jak ogłosił Japoński Komitet Olimpijski. Według jego wyliczeń, wystarczy to do tego, by odzyskać 2,7 tony brązu, 4,1 tony srebra i 30,3 kilograma złota potrzebnych do wykonania wszystkich olimpijskich medali. Jednym z największych darczyńców okazał się być japoński operator NTT docomo, który przekazał 5 milionów starych telefonów.

Teraz pozostaje „tylko” wydobyć z tych ton elektrośmieci wartościowe metale i wykonać z nich medale olimpijskie. Trochę czasu jeszcze zostało, ponieważ otwarcie XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio nastąpi 24 lipca 2020 roku.

Zdjęcie: Flickr/James Willamor

podobne treści