news

Medal dla hakera, który pomógł w walce z cyberatakiem

Białego kapelusza mocniej na głowę założyć się już chyba nie da. Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii wręczył medal hakerowi Chemie Alonso, który w ubiegłym tygodniu pomógł tamtejszym służbom w walce z cyberatakiem.

Wczoraj hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido odznaczył Białym Medalem Gwardii Cywilnej hakera Chemie Alonso, który pomógł tamtejszym służbom w walce z ubiegłotygodniowym atakiem ransmware WannaCry. Odznaczenie to przyznawane jest zwykle hiszpańskim funkcjonariuszom policji. Haker wykazał się, pomagając tamtejszemu operatorowi Telefonica, który został dotknięty atakiem. Władze spółki poinformowały, że pomoc Alonso była decydująca dla poradzenia sobie z nim. Jak podaje PAP, kierownictwo firmy ujawniło też, że haker od pewnego czasu współpracuje z nią w zwalczaniu zagrożeń informatycznych i jest przez nią opłacany.

Choć władze Telefoniki nie ujawniły wielkości strat spowodowanych ubiegłotygodniowym cyberatakiem, eksperci twierdzą (a przynajmniej tak podaje PAP), że hiszpańska spółka zareagowała szybko na zagrożenie „i w decydującym momencie stawiła czoło kryzysowi”.

Zdjęcie: Flickr/Omer van Kloeten

podobne treści