wynalazki

Mechaniczny wąż owinie się wokół przeszkody

Technologia produkcji mechanicznych węży nie jest jeszcze co prawda tak zaawansowana, by można było stworzyć pupila podobnego do tego, jakiego posiadała Zhora z Blade Runnera, ale inżynierowie bardzo się starają, by coś takiego stało się możliwe. Jednym z ostatnich osiągnięć w tej dziedzinie jest mechaniczny wąż, który potrafi oplatać się wokół przeróżnych obiektów.

Robot tego typu został opracowany przez badaczy z laboratorium biorobotyki Carnegie Mellon University. Wystarczy rzucić go na latarnię albo na drzewo, a urządzenie oplecie się wokół niego w taki sposób, by nie spaść na ziemię. Urządzenie może w ten sposób funkcjonować dzięki temu, że w każdym module znajduje się akcelerometr. W chwili, w której wąż zatrzymuje się na przeszkodzie, moduły układają się w taki sposób, by opleść się wokół przeszkody.

Laboratorium biorobotyki tego amerykańskiego uniwersytety już od jakiegoś czasu pracuje nad robotami, które mogłyby naśladować naturalne ruchy węży. Wszystko po to, by stworzyć urządzenia, które będą mogły wepchnąć się w najdrobniejsze szczeliny, na przykład podczas poszukiwań ludzi pod gruzami zawalonych budynków.

podobne treści