wynalazki

Mechaniczne ramię, które uczy się czynności manualnych

Powyższy robot może i przypomina trochę mechaniczne ramiona Doktora Octopusa, ale wbrew pozorom nie został on zbudowany przez komiksowego super-złoczyńcę. To niemiecki robot, który uczy się wykonywać czynności manualne.

Ramię, którego projektanci wzorowali się na trąbie słonia, może być uczone by przyjmowało daną pozycję i wykonywało określone ruchy. I nie chodzi tu o ich zaprogramowanie, tylko o proces podobny do tego, jaki wykorzystują dzieci poznając możliwości swoich kończyn – i dzięki metodzie prób i błędów uczy się ono wykonywania poszczególnych zadań. Ramię zapamiętuje drobne zmiany w ciśnieniu swoich pneumatycznych „mięśni”, więc jeśli podczas wykonywania zadania coś pójdzie nie tak, robot wprowadzi drobne zmiany i będzie powtarzał daną czynność tak długo, aż zadanie zostanie wykonane poprawnie.

Samo ramię zostało zbudowane przez niemiecką firmę Festo już w roku 2010. Składa się ono z wydrukowanych za pomocą drukarki 3D segmentów, połączonych przewodami pneumatycznymi. Tak zbudowana konstrukcja jest elastyczna, a jednocześnie wytrzymała. Zupełnie jak trąba słonia, na której wzorowali się projektanci.

Jednak prototypowi sprzed czterech lat brakowało jednej, zasadniczej cechy – trzeba było programować go tak jak każdą inną maszynę. Dopiero niedawno naukowcom z Uniwersytetu w Bielefeldzie udało się opracować oprogramowanie, dzięki któremu każdy może nauczyć maszynę nowych ruchów. Wystarczy, że będzie ręcznie ustawiać ramię w pożądanych pozycjach, a oprogramowanie uczące się będzie powtarzać daną czynność do uzyskania zadowalających rezultatów. Pneumatyczne ramię jest podobno tak dokładne, że można nauczyć je podnosić nawet żarówki.

podobne treści