news

MC: Wniosek o nowy dowód złożymy też online

Wymiana dowodu osobistego, choć nieszczególnie trudna, jest czynnością dość uciążliwą. Na szczęście Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało coś, co powinno ją ułatwić – od teraz będzie można załatwić nowy dowód bez potrzeby wychodzenia z domu.

No, prawie, ponieważ po odbiór nowego dokumentu tożsamości jednak będzie trzeba się pofatygować do wybranego urzędu. Ale za to sam wniosek, wraz ze zdjęciem, będzie można złożyć z własnego komputera czy smartphone’u.

Nowy formularz udostępniono na, a jakże, rozwijanej przez Ministerstwo Cyfryzacji platformie obywatel.gov.pl. By złożyć wniosek, po wejściu na stronę trzeba zalogować się z użyciem Profilu Zaufanego, który można założyć za pośrednictwem kilku banków. Po zalogowaniu formularz powinien automatycznie wypełnić większość pól, do uzupełnienia pozostanie jeszcze wybranie powodu zmiany dowodu, załączenie odpowiedniego zdjęcia, oraz wskazanie urzędu, w którym nastąpi odbiór nowego dokumentu.

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że jeszcze w tym roku wniosek o nowy dowód osobisty złoży około 8 milionów obywateli. Nowy formularz online powinien ułatwić znacznej ich części proces wyrabiania nowego dowodu.

podobne treści