news

Max Schrems: Student, który może zmienić politykę Facebooka w Europie

Dla znajomych Max Schrems jest typowym austriackim studentem. Dla Facebooka poważnym problemem. Wodzi za nos prawników serwisu, bombarduje ich skargami, organizuje grupy aktywistów, zamierza zmienić politykę prywatności Facebooka w Europie.

Schrems spędził semestr w USA na Uniwersytecie Santa Clara w Dolinie Krzemowej. Tam oburzyło go, gdy na gościnnym wykładzie prawnik Facebooka wykazał się zupełną nieznajomością ostrych przepisów ochrony danych osobowych obowiązujących w Europie. Postanowił napisać pracę o tym, jak FB nie pojmuje europejskich regulacji i w rezultacie łamie wiele paragrafów.

Mając siedzibę w Europie, Facebook jest podatny na prawne ataki… Oznacza to, że użytkowników z Europy wiąże kontrakt z biurem w Dublinie, co sprawia, że firma podlega ostremu irlandzkiemu prawu ochrony prywatności – powiedział Schrems magazynowi Forbes.

Po napisaniu pracy Schrems stworzył grupę pod nazwą Europa vs. Facebook, opublikował wyniki swoich badań online i zaczął bombardować Facebooka skargami.

Był tak uciążliwy, że przedstawiciele korporacji postanowili się z nim spotkać. W poniedziałek Richard Allan, dyrektor ds.  polityki Facebooka w Europie, poleciał do Wiednia spotkać się ze studentem. Nie było łatwo – ciężka prawnicze negocjacje trwały sześć godzin.

Schrems i jego grupa aktywistów opublikowali oświadczenie po spotkaniu:

Jesteśmy jeszcze bardziej przekonani, że Facebook w wielu aspektach reinterpretuje prawo w sposób, który nie jest równie rygorystyczny ani zgodny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE

Schrems jest przekonany, że zasada “dorozumianej zgody” stosowana w polityce prywatności Facebooka nie powinna być dozwolona oraz, że serwis społecznościowy powinien stosować wobec użytkowników zasadę opt-in, nie opt-out.

Sam fakt, że FB był skłonny poświęcić sześć godzin na spotkanie ze studentem oraz zgodził się zbadać zgłoszone przez aktywistów problemy sugeruje, że traktują Schremsa poważnie. Jak daleko może zajść jeden niepokorny użytkownik?

[Forbes and ZDNet; Image: Getty]

podobne treści

 • inoow00

  polubiłem ich strone na facebooku :)

 • tajne

  Nie używam FB.

 • Anonim

  W dzisiejszych czasach człowiek już boi się polubić … cokolwiek.

 • gacio

  czego to się nie robi dla publiki

 • pchrza

  Pytanie dlaczego student a nie biórwy z UE zajmują się ochroną unijnego prawa.