aplikacjeWiadomość głównawynalazki

Masz problem z zapamiętywaniem nazwisk? Google Glass pomoże

Wystarczy, że ktoś w swojej aplikacji wykorzysta API przygotowywane właśnie przez start-up o nazwie Lambda Labs, które ma trafić do deweloperów w ciągu tego tygodnia.

W zeszłym roku Lambda Labs udostępniło swoje open-source Face API, wersja przeznaczona na Google Glass będzie bazowała właśnie na nim. Ma ona pozwalać na rozpoznawanie twarzy w tłumie oraz zapisywanie informacji na temat konkretnych osób. Bardzo przydatna funkcja jeśli macie problem z zapamiętywaniem twarzy bądź nazwisk. Trochę gorzej jeśli należycie do osób wyczulonych na punkcie prywatności.

Zwłaszcza, że API ma mieć także możliwość rozpoznawania przedmiotów oraz wskazywania osób, które podzielają zainteresowania danego użytkownika. Lambda Labs twierdzi, że na podstawie analizy twarzy osób znajdujących się w tym samym miejscu da się coś takiego zrobić.

Z Google Glass Face Recognition API związanych jest sporo niewiadomych. Nie wiadomo na przykład czy analiza będzie przebiegała na samym urządzeniu, czy wszystkie dane będą przesyłane do serwera Lambda Labs. Nie wiadomo nawet czy Google go nie zablokuje.

„Jest to pierwszy toolkit dla Google Glass pozwalający na rozpoznawanie twarzy. Nie jesteśmy pewni jak zareagują na niego Google i obrońcy prywatności,” stwierdził w rozmowie z portalem TechCrunch współzałożyciel Lambda Labs Stephen Balaban.

A to może rzeczywiście być pewnym problemem ponieważ Google Glass, pozbawione na razie mechanizmu rozpoznawania twarzy, już teraz wywołują pytania o granice ochrony prywatności.

podobne treści