biznes

MasterCard zamierza wspierać kryptowaluty. Ale tylko niektóre

Jeszcze jesienią ubiegłego roku kierownictwo operatora płatności wyrażało się bardzo sceptycznie wobec kryptowalut. Wygląda jednak na to, że MasterCard powoli zmienia na ich temat zdanie. W rozmowie z Financial Times Ari Sarkar, szef firmy na region Azji i Pacyfiku, stwierdził, że MasterCard będzie wspierać kryptowaluty. Ale tylko niektóre.

Jakie kryptowaluty zasługują jego zdaniem na wsparcie? Ano takie, które tworzone są z poparciem rządów różnych krajów, więc nie mają decentralizowanego charakteru, w przeciwieństwie do istniejących obecnie kryptowalut takich jak Bitcoin. Według niego, jeśli tylko rządy będą chciały tworzyć takie kryptowaluty, otrzymają pełne wsparcie MasterCard. Wsparcie rządowego regulatora miałoby być właśnie remedium na anonimowość kryptowalut.

Kłopot w tym, że anonimowość i decentralizacja jest właśnie siłą kryptowalut, a fakt, że nie pozostają pod kontrolą żadnego rządu przyciąga do nich wiele osób. Ale technologią blockchain interesuje się wiele organizacji, a kilka rządów zapowiedziało stworzenie własnych kryptowalut. Takie plany ogłosiły już między innymi Chiny, Rosja, Estonia czy Wenezuela. Na razie tylko tej ostatniej udało się uruchomić pierwszą emisję własnej kryptowaluty, ale wygląda na to, że MasterCard znajdzie na tym rynku niszę dla siebie.

Zdjęcie: Flickr/Mark Morgan Trynidad B

podobne treści