biznes

MasterCard: w ciągu 5 lat selfie zastąpią hasła

Jeśli chodzi o rozwiązania potwierdzające tożsamość użytkowników, to obecnie nadal królują hasła i loginy. Ale MasterCard twierdzi, że tak być nie musi, a przyszłość identyfikacji należy do selfie.

Amerykański gigant systemów płatniczych chwali się opracowaniem nowej usługi o nazwie MasterCard Identity Check. Ma być ona odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników, które ujawnione zostało podczas badania zleconego przez wspomnianą wyżej spółkę. Ich wyniki sugerują, że użytkownicy często rezygnują ze sfinalizowania transakcji internetowych ponieważ nie pamiętają loginu lub hasła. Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie MasterCard Identity Check, które zamiast porównywać login i hasło, ma rozpoznawać użytkownika na podstawie selfie.

Niestety MasterCard nie pochwalił się szczegółami tego, na jakiej podstawie identyfikowane będą punkty charakterystyczne dla każdej twarzy. Nie wiadomo też w jaki sposób firma zamierza rozwiać obawy związane z prywatnością użytkowników, ani tego, w jaki sposób poradzono sobie z takimi prostymi sposobami na ominięcie tego typu zabezpieczeń jak pokazanie im zdjęcia uprawnionego użytkownika. Ale to nie przeszkadza przedstawicielom MasterCard twierdzić, że „w ciągu trzech do pięciu lat hasła zostaną wyparte”, a ich rozwiązanie ma się do tego przyczynić.

MasterCard Identity Check ma zostać udostępnione amerykańskim klientom korporacyjnym już w przyszłym roku. Światowa premiera rozwiązania ma odbyć się w roku 2017.

Zdjęcie: Flickr/lattefarsan

podobne treści