designnewssztuka

Masdar – pierwsze ekomiasto

Dubai się kończy. Straszy niedokończonymi budynkami, zamieniającymi się we wspomnienie po dawnej świetności. Tymczasem w okolicach Abu Zabi rośnie kolejne…

Pierwsze projekty pojawiły się dwa lata temu – wtedy świat ujrzał projekt Masdar HQ, pierwszego budynku na świecie, który dzięki panelom słonecznym będzie energetycznie samowystarczalny. Okazuje się, że ambicje projektantów nie kończą się na jednym budynku. Chcą wybudować całe miasto zasilane jedynie energią słoneczną.

Masdar ma mieć docelowo 20 tysięcy mieszkańców. Pokryje zaledwie 6 kilometrów kwadratowych. Nie będzie w nim można jeździć samochodem benzynowym. Za to miasto udostępni specjalne drogi przeznaczone dla samochodów elektrycznych.

Wszelkie pojazdy będą się jednak poruszały wyłącznie pod ziemią – przestrzeń na powierzchni twórcy przeznaczyli dla pieszych. W upalne dni (których wszak w Emiratach Arabskich nie brakuje) będą oni mogli łatwo skryć się w cieniu budynków, które zostały specjalnie gęsto rozmieszczone. Każdy budynek ma rzucać cień na następny, co pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną na klimatyzację.

Inwestycja przewidziana jest na 10 lat. A jej koszt ma sięgnąć nawet 30 miliardów dolarów. [PhysOrg]

podobne treści