naukanews

Marsjański Kret przerywa pracę

Urządzenie HP3, które dostarczone zostało na powierzchnię Marsa przez amerykański lądownik InSight musiało przerwać pracę. Wszystko przez skały znajdujące się w marsjańskim regolicie.

Jednym z celów misji lądownika InSight było badanie struktury geologicznej Marsa. W pewnym sensie można powiedzieć, że już teraz dowiedzieliśmy się o niej czegoś nowego, ale zapewne nie do końca tak wyobrażali sobie to naukowcy z NASA. Rozchodzenie się temperatury w marsjańskim gruncie miał zbadać zbudowany w Polsce instrument HP3, zwany pieszczotliwie Kretem. Na razie jednak tego nie zbada, bo jeszcze zanim dobrze się wwiercił, trafił na skały.

Naukowcy z NASA są trochę zaskoczeni sytuacją, ponieważ mieli nadzieję, że akurat w tym miejscu skał będzie mniej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak relatywnie mało ich wystaje ponad powierzchnię marsjańskiego gruntu w okolicy lądowania InSight. Ponadto Kret został zaprojektowany w taki sposób, by radzić sobie ze żwirem i mniejszymi kamieniami, na które może natrafić podczas kopania – urządzenie może albo rozsunąć je na boki albo rozbić mniejsze przeszkody, co udowodniono podczas jego testów na Ziemi. Niestety, w tym wypadku Kret trafił jednak na przeszkodę, której na razie nie udało mu się pokonać.

Naukowcy z NASA zdecydowali o przerwaniu prac urządzenia na około dwa tygodnie. Kret najprawdopodobniej najprawdopodobniej nie jest uszkodzony, ale naukowcy chcą dokładnie przeanalizować dostępne teraz możliwości działania.

Zdjęcie: NASA

podobne treści