nauka

Marsjańska burza niestraszna łazikowi Curiosity

Choć łazik Opportunity zamilkł (oby już nie na zawsze), z powodu ogromnej marsjańskiej burzy pyłowej, większy od niego łazik Curiosity radzi sobie w takich warunkach całkiem nieźle. A nawet robi sobie selfie w takich warunkach.

Kompozytowe zdjęcie, którym podzielił się w niedzielę Seán Doran z NASA JPL przedstawia łazik Curiosity, w środku marsjańskiej burzy pyłowej szalejącej na obszarze większym niż łączny obszar Rosji i USA.

W odróżnieniu od łazika Opportunity, który zasilany jest energią słoneczną, Curiosity wyposażony jest w radioizotopowe generatory termoelektryczne, dzięki czemu brak słońca nie jest mu straszny. A przynajmniej straszne jest dużo mniej, niż w przypadku tego Opportunity.

Plutonowe generatory RTG Curiosity produkowały w chwili uruchomienia około 120 W energii elektrycznej, a według szacunków po czternastu latach działania będą produkować 100 W, co spokojnie powinno pozwolić na to, by łazik kontynuował swoją pracę. Zakładając oczywiście, że do tego czasu pozostałe elementy urządzenia, jak na przykład jego koła, nie ulegną uszkodzeniu.

Zdjęcie: Flickr/Seán Doran

podobne treści