ciekawostki

Mars One uruchamia loterię. Do wygrania lot w kosmos (w dwie strony)

Chcielibyście się wybrać w kosmos, a nie macie pod ręką 250 tysięcy dolarów na bilet Virgin Galactic? Nic straconego, wystarczy, że wesprzecie projekt Mars One.

Mars One, organizacja non-profit, której celem jest założenie w połowie przyszłej dekady stałej kolonii na Marsie, zbiera wśród internautów pieniądze na jego realizację. A ponieważ cel jest kosmiczny, kosmiczne są też zachęty do wpłat. Główną nagrodą jest więc lot w kosmos. Dla odmiany w dwie strony. Na pokładzie statku Lynx budowanego przez amerykańską firmę XCOR Aerospace.

By wziąć udział losowaniu głównej nagrody, należy wesprzeć finansowo projekt o nazwie Ticket to Rise, realizowany za pośrednictwem platformy Urgency Network. Oczywiście drobna wpłata jest najprostszym na to sposobem, ale szanse na wygranie głównej nagrody można zwiększyć wykonując też inne zadania, takie jak na przykład promowanie kampanii w sieciach społecznościowych. Każdy zebrany w ten sposób milion dolarów, to kolejny bilet w kosmos do wygrania.

„Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do kampanii Ticket to Rise oraz do tego, że będziemy mieli możliwość wysłania szczęśliwego uczestnika w kosmos na pokładzie statku XCOR Lynx Mark II,” stwierdził Bas Lansdorp, współzałożyciel i CEO projektu Mars One. „Kampania ta wpisuje się w naszą strategię budowania świadomości i poparcia dla podróży kosmicznych. Najważniejsze jednak, że daje ona naszej zaangażowanej społeczności szansę na wygranie darmowego lotu w kosmos, a jednocześnie sposób na poinformowanie innych o naszej misji na Czerwoną Planetę.”

Sama kampania trwać będzie przez dwa miesiące. Niestety osoba, która wygra, będzie chyba musiała trochę poczekać na lot swój w kosmos. XCOR Lynx, mały wahadłowiec suborbitalny, który będzie mógł wynieść dwie osoby (pilota i pasażera) oraz 120 kilogramów ładunku na wysokość 107 kilometrów, nie odbył jeszcze swojego pierwszego lotu. Jeszcze rok temu firma twierdziła, że prototyp zostanie oblatany w roku 2014. Co prawda do Sylwestra pozostały jeszcze prawie cztery miesiące, ale nawet jeśli pierwszy lot statku XCOR Lynx odbędzie się w tym roku, to uzyskanie w USA pozwoleń na wzięcie w kosmos pasażerów nie jest ani proste, ani szybkie.

podobne treści