nauka

Mars miał bogatą w tlen atmosferę dużo wcześniej niż Ziemia

Miliard lat to sporo, nawet jak na skalę geologiczną. A właśnie o tyle lat wcześniej niż na Ziemi, pojawiła się na Marsie atmosfera bogata w tlen.

Łazik Spirit może i już nie działa, ale zebrane przez niego dane nadal służą nauce – zespół naukowców z Oxfordu porównał niedawno wyniki testów przeprowadzone przez ten pojazd na powierzchni Marsa, z wynikami testów laboratoryjnych fragmentów Czerwonej Planety, które przyleciały na naszą planetę jako meteoryty. Wyniki, opublikowane wczoraj w Nature, są dość zaskakujące – Mars nie tylko miał kiedyś atmosferę bogatą w tlen, ale wykształciła się ona około czterech miliardów lat temu – na długo przed tym nim tlen pojawił się w atmosferze ziemskiej.

Najciekawsze w tym odkryciu jest to, że nie do końca wiadomo skąd w atmosferze Marsa pojawił się tlen. Mógł być on co prawda produktem reakcji chemicznych, które zachodziły na powierzchni Czerwonej Planety, ale na Ziemi pojawił się w wyniku działań mikroorganizmów, które odżywiały się dzięki fotosyntezie.

Czy na Marsie było podobnie? Tego na razie nie wiadomo, ale wiadomo już, że kiedyś Mars był prawdopodobnie „mokry, ciepły a związki chemiczne na jego powierzchni ulegały utlenianiu”, jak ujął to profesor Bernard Wood z Oxfordu. Brzmi jak niezłe warunki do rozwoju życia, prawda?

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas-Esteban

podobne treści