Wiadomości promowanewynalazki

Mark One: drukarka 3D, która może drukować włókno węglowe

Włókno węglowe jest jednocześnie lekkie i wytrzymałe, co sprawia, że jest to idealny materiał do budowy kompozytów. Problem polega na tym, że obróbka włókna węglowego jest droga i skomplikowana, co przekłada się na cenę produktu. Dlatego Gregory Mark postanowił zbudować drukarkę 3D, która będzie mogła pracować z tym materiałem.

Gregory Mark jest współwłaścicielem firmy zajmującej się produkcją kontrolowanych komputerowo spoilerów samochodowych. Budowane przez nią spoilery zawierają oczywiście włókna węglowe, ale obecna technologia produkcji sprawia, że cały proces jest skomplikowany i drogi. Mark postanowił więc sprawdzić, czy technologia druku 3D nie mogłaby się przyczynić do ułatwienia pracy z włóknem węglowym. Efektem jest drukarka Mark One, która została przez niego pokazana w San Diego na targach SolidWorks World 2014.

Wynalazca zachwala swoją drukarkę twierdząc, że dzięki niej możliwe jest drukowanie elementów, które mogą poszczycić się lepszym stosunkiem wytrzymałości do wagi niż aluminium. Ale na tym nie kończą się możliwości Mark One – drukarka ta może drukować zarówno włókno węglowe jak i włókno szklane, nylon oraz PLA, co sprawia, że jest to chyba pierwsza na świecie drukarka, na której można drukować kompozyty. A wszystko to za jedyne 5 tysięcy dolarów.

To wszystko brzmi aż za dobrze, by było prawdziwe. Niestety trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, by samemu przekonać się o możliwościach tej drukarki – Mark One jest dopiero prototypem, a wersję konsumencką będzie można zamówić za przedpłatą od lutego. Pierwsze egzemplarze powinny trafić do klientów w drugiej połowie tego roku.

Zdjęcie: MarkForged

podobne treści