news

Mapa wpływu cywilizacji ludzkiej na nasza planetę

Antropolog Félix Pharand przygotował grafikę, na której widać różne przejawy aktywności ludzkiej – miasta, morskie trasy transportowe, autostrady, szlaki lotnicze. Od razu widać, że całkowicie podporządkowaliśmy sobie planetę i mamy na nią olbrzymi (niekoniecznie dobry) wpływ. Naukowcy zastanawiają się nawet, czy nie powinni ogłosić nadejścia nowej ery geologicznej, Antropocenu (gr. „antropo” – ludzki, związany z człowiekiem).

Uznanie rozpoczęcia nowej ery oddawałoby zmiany, które cywilizacja ludzka zaprowadza we wszystkich ekosystemach, wpływając też na kształt środowiska naturalnego, nawet ukształtowanie terenu, regulację rzek, itp. Należy przyznać, że gdyby wszyscy ludzie zniknęli dziś z powierzchni planety, natura potrzebowałaby setek tysięcy lat, by zmazać ślady naszego istnienia.

W przyszłym roku w australijskim Brisbane zbierze się Międzynarodowa Komisja Stratygrafii i rozważy propozycję przejścia do Antropocenu. Sądzicie, że najwyższy czas przyznać, że ewolucja Ziemi przestała biec swoim naturalnym rytmem? [Félix Pharand]

podobne treści

 • kolo535

  Ciekawe czy te słupki będą się pnąć pionowo do góry,czy czeka nas jakieś szybkie załamanie obecnego stanu rzeczy .

 • lukasz.roszczak

  Skąd autor wziął te setki tysięcy lat na wtmazanie śladów ludzkiego istnienia? Polecam poszukać informacji o tym jak obecnie wygląda Czarnobyl, a od wyludnienia minelo 25 lat. Setki tysięcy lat to okres w którym kontynenty się przesuwają.
  Pozdrawiam

 • h2

  w koncu musi byc zalamanie, surowce sa ograniczone, gleba rolna rowniez

  @lukasz: czarnobyl nie zostal wymazany do teraz. Autorowi chodzilo o wymazanie naszego bytu (zasypanie piaskiem drog, zalanie wielu domow, zrownanie miast z ziemia czy porosniecie wiezowcow przez rosliny itp)

 • wrubel22

  Człowiek nie ma olbrzymiego wpływu na planetę. Przypisując sobie np. efekt cieplarniany – emisja CO2 do atmosfery od człowieka zależy w około 3%. Jest po prostu jej pasożytem – jeśli przyjdzie czas po prostu planeta się pozbędzie pasożyta strzepując go jak pchłę. :)

 • mowg

  Ziemia nam to wszystko wkrotce policzy.

 • Michał Krzysztof Bień

  Przecież ludzie są częścią natury…

 • robal88