wynalazki

Mantis – monstrualny robot na sześciu nogach

Marzyliście kiedyś o tym, by zasiąść za sterami kilkutonowego mecha? Cóż, od czterech lat Micromagic Systems, firma Matta Dentona, pracuje nad taką maszyną.

Co prawda różni się ona trochę od dwunożnych pojazdów znanych z uniwersum BattleTech ale i tak robi piorunujące wrażenie. Mantis, bo tak nazywa się ta maszyna, jest według jej twórców „największym działającym uniwersalnym robotem na sześciu nogach.”

I rzeczywiście, Mantis ma imponujące wymiary. Ważąca prawie dwie tony maszyna napędzana jest silnikiem diesla o pojemności 2,2 litra. Stojący na swoich sześciu nogach robot ma prawie trzy metry wysokości – wystarczająco dużo miejsca by zmieścić kabinę, w której wygodnie może usadowić się pilot.

Choć to człowiek steruje ruchami robota, nie byłoby to możliwe bez pomocy odpowiedniego oprogramowania. Dlatego maszynę wyposażono w cały zestaw czujników, które na bieżąco przekazują informacje do komputera na Linuxie, który steruje 18 siłownikami hydraulicznymi, które wprawiają w ruch nogi urządzenia.

Choć pomysł skonstruowania takiego robota może wydawać się abstrakcyjny ale Micromagic Systems ma doświadczenie w budowaniu takich maszyn – firma zajmuje się budowaniem najróżniejszych robotów, które następnie trafiają na plany filmowe. Jednak w przypadku robota Mantis Denton postanowił spełnić swoje własne marzenia.

I chyba mu się udało.

Zdjęcie: Mantisrobot

podobne treści