biznesinternet

Manager Metalliki: YouTube to diabeł

Wkład zespołu Metallica w popularyzację thrash i, szerzej, całego heavymetalu, jest ogromny. Ale zespół wywarł też pewien wpływ na branżę cyfrowej dystrybucji muzyki, głównie za sprawą głośnego procesu, jaki szesnaście lat temu wytoczył serwisowi Napster. Nie dziwi więc, że jeśli przedstawiciel zespołu krytykuje YouTube, wzbudza to spore zainteresowanie.

Zwłaszcza, jeśli krytyka ta zakłada porównanie do samego diabła. A właśnie takich słów użył Peter Mensch, manager nie tylko Metalliki, ale też Red Hot Chili Pepers czy Muse, w rozmowie będącej częścią dokumentu zrealizowanego przez BBC Radio 4.

Według niego powiązany z reklamami model biznesowy realizowany przez YouTube jest nie do utrzymania, a efektem tego jest to, że muzycy zarabiają za mało. A właściwie nie zarabiają wcale.

„YouTube to diabeł. My nie dostajemy żadnych pieniędzy. Jeśli ktoś nie zrobi czegoś z YouTube, to jesteśmy skończeni. To koniec, niech ktoś zgasi światło,” stwierdził Mensch.

Na te słowa szybko zareagował Robert Kyncl, Chief Business Officer YouTube. Stwierdził bowiem, że to wszystko zależy od tego, z kim właściwie muzycy podpisują swoje umowy – jeśli prawa do publikowania utworów na YouTube mają różnego rodzaju pośrednicy, tacy jak na przykład wytwórnie muzyczne, może skończyć się to właśnie w taki sposób, w jaki opisuje to Mensch. Ale nie jest to winą serwisu.

„Artyści, którzy podpisują umowy bezpośrednio z YouTube otrzymują świetne wynagrodzenie,” stwierdził Kyncl. „Oczywiście nie wszyscy, ale jeśli mają dużo odsłon, zarabiają dużo pieniędzy.”

Nie jest to pierwszy przypadek ostrej krytyki serwisów muzycznych, które opierają się na wpływach z reklam, ze strony bardziej tradycyjnie nastawionej branży muzycznej. Ale to nie znaczy, że obie strony nie współpracują – w tym roku najprawdopodobniej dojdzie do rozmów pomiędzy YouTube i największymi wytwórniami muzycznymi (Sony, Warner i Universal), podczas których mają być omawiane szczegóły nowych porozumień licencyjnych.

Zdjęcie: Flickr/jutta / kootut murut

podobne treści