wynalazki

Makerbot zapowiada syntetyczne drewno, metal i kamień

Najwyraźniej dla Makerbot plastik to za mało. Podczas tegorocznych targów CES firma zapowiedziała, że w drugiej połowie roku w jej ofercie, poza standardowymi filamentami z PLA i ABS, znajdą się także odpowiedniki drewna, kamienia i metalu.

Według znanego producenta drukarek 3D, ma to pozwolić na tworzenie jeszcze dokładniejszych wydruków, przy wykorzystaniu najnowszych drukarek firmy. Nowe filamenty będą cięższe niż tradycyjne PLA i nie będzie można ich bezpośrednio łączyć z tradycyjnymi wkładami. Użytkownik, by skorzystać z nietypowych materiałów, będzie także musiał zamontować w swojej drukarce odpowiednie dysze.

Choć końcowe właściwości przedmiotów przedmiotów wydrukowanych z wykorzystaniem nowych materiałów mają różnić się trochę od standardowego wydruku 3D, nowe filamenty zaprojektowano w taki sposób, by podczas wydruku zachowywały się w taki sam sposób, jak materiały stosowane obecnie w drukarkach Makerbot.

Nowe materiały oparte są na zwykłym PLA, z którym Makerbot ma już duże doświadczenie, ale dodawane są do nich dodatki, które sprawiają, że mają mieć one podobne właściwości, co ich pierwowzory. I tak syntetyczna wersję drewna będzie można przycinać, polerować i wykańczać przy pomocy technik stosowanych przy obróbce prawdziwego drewna, podczas gdy syntetyczny metal będzie miał właściwości magnetyczne. Syntetyczny kamień co prawda nie będzie nadawał się do obróbki przy pomocy dłuta, ale do pewnego stopnia ma wchłaniać farby.

Pomysł wydaje się być interesujący i na pewno przypadnie do gustu entuzjastom druku 3D, których możliwości powinny się znacznie poszerzyć dzięki nowym filamentom.

podobne treści