news

Magiczne granulki z krabich pancerzy powstrzymają krwawienie

Celox to białe granulki, które nakłada się na zranioną skórę. W wielu przypadkach aplikacja środka może uratować życie.

Specyfik w kilka sekund zamyka sączące się rany, nawet bardzo rozległe. W trzy minuty powstrzymuje poważne krwawienie z tętnicy udowej, musi być jednak nałożony pod opaską uciskową. Nawet w bardzo niskich temperaturach nasączone krwią granulki zamieniają się w mocny skrzep w pół minuty. Celox działa nawet wtedy, gry do krwi wprowadzono środku zapobiegające krzepnięciu, na przykład heparynę. Pomaga także osobom z genetycznymi zaburzeniami krzepliwości.

Dzięki temu, że  występuje w postaci granulek, Celox sprawdza się na każdej powierzchni ciała, nawet bardzo nierównej. Jego skuteczność sprawiła, że znalazł się na wyposażeniu jednostek wojskowych, także w Iraku i Afganistanie.

Sprzyjające krzepnięciu właściwości pochodzą z chitozanu obecnego w granulkach. Ten polisacharyd pozyskuje się m.in ze skorup krewetek i krabów. Substancja świetnie łączy się z czerwonymi krwinkami, tworząc mocny skrzep, który przylega do mokrej tkanki, tamując krwawienie. Działa tylko w miejscu aplikacji, na zewnątrz organizmu. Po usunięciu skrzepu pozostaje naturalnie zamknięta rana.

Marka Celox należy do brytyjskiej firmy MedTrade z Crewe. [Celox, Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering at URI]

podobne treści

 • 1232

  Ludzie ‚wymyślają nowe leki’ zrzynając je dosłownie z organizmów żywych. Następnie patentują, uważają za swoje i pobierają opłaty autorskie.

  … ale chwila. Skoro to takie genialne a jest w przyrodzie to kto je stworzył? No jak to kto? EWOLUCJA !#[email protected]$ była tak mądra i sama je zrobiła. Ludzie są…

 • 1232

  P.s. – nie ewolucja. Wszystko co wymaga inteligencji zostało zaprojektowane.

  Tylko ludzie są tak bezczelni, że odbierają chwałę Stwórcy a przypisują bezmyślnemu procesowi, sami przy okazji bogacąc się na tym czego nie zrobili.

 • asd

  1232, ty tak ciągle sam ze sobą polemizujesz?
  twój stwórca coś chyba jednak spartolił…
  proces ewolucji oparty na selekcji słabszych osobników pokazuje swą siłę na bakteriach
  nadużywanie antybiotyków doprowadziło do powstania wielu odpornych na nie szczepów (sławne „niemieckie” ogórki)
  to ludzie walczący z naturą poprzez swoje zamiłowanie do czystości i aseptyczności sami doprowadzą do swojej zagłady, bo „wyhodują” w ten sposób nie odpornego człowieka (bo medycyna nie pozwala na eliminacje słabych osobników) tylko uberbakcyla, który zabije 99% populacji czyścioszków
  tak działa „stwórca” – eliminuje niedostosowane osobniki i pozwala rozmnażać się tylko dostosowanym

 • qmpel

  Przestańcie w komentach krytykować.
  Artykuł o czym innym jest.

  Te białe granulki to super sprawa.
  Ciekawe czy można coś podobnego kupić w aptece.