wynalazki

Drukarka 3D, która będzie działała w stanie nieważkości

Technologia druku 3D daje niesamowite możliwości, a inżynierowie nie od wczoraj zastanawiają się w jaki sposób można by wykorzystać ją do podboju kosmosu. Problem w tym, że w kosmosie nie ma ziemskiego ciążenia, co znacznie utrudnia nakładanie na siebie warstw różnych materiałów. Na szczęście NASA, we współpracy z firmą Made in Space, opracowała drukarkę 3D, która, przynajmniej teoretycznie, powinna działać w stanie nieważkości. W przyszłym roku ma zostać ona przetestowana na pokładzie ISS.

Zbudowana przez kalifornijską firmę Made in Space drukarka 3D działa na takiej samej zasadzie jak wszystkie inne drukarki 3D, czyli po prostu nakłada kolejne warstwy materiału plastycznego. Jednak w odróżnieniu od zwykłych drukarek 3D, ta drukarka może działać w stanie  nieważkości. A przynajmniej działa podczas symulacji tego stanu.

„Wyobraźcie sobie, że astronauta musi dokonać niezwykle ważnej naprawy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej,” przedstawia swoją wizję przyszłości CEO Made in Space Aaron Kemmer. „Zamiast mieć nadzieję, że potrzebne części i narzędzia są już na stacji, mógłby wydrukować je na miejscu.”

NASA ma nadzieję, że pewnego dnia technologia ta pozwoli na drukowanie w kosmosie nie tylko pojedynczych części, ale także całych urządzeń, takich jak nanosatelity, a nawet całych statków kosmicznych. Ale drukarki przydadzą się nie tylko w przestrzeni – już jakiś czas temu postanowiono zbadać, czy można wydrukować bazę na Księżycu.

„Możliwość drukowania części I narzędzi na żądanie w drastyczny sposób zwiększa niezawodność I bezpieczeństwo misji kosmicznej, zmniejszając jednocześnie koszty o kilka rzędów wielkości,” stwierdził Kemmer. „Pierwsze drukarki będą drukowały testowe przedmioty, takie jak płytki do montażu podzespołów elektronicznych, później zajmą się tworzeniem części, takich jak narzędzia czy sprzęt naukowy.”

Oczywiście zanim technologia ta rozwinie się do tego stopnia musi minąć jeszcze trochę czasu. Na początek ich drukarka musi sprawdzić się w testach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drukarka trafić ma na orbitę w przyszłym roku.

Zdjęcia: Made in Space

podobne treści