news

MacBook Pro 15 z ekranem o wyższej rozdzielczości

Nowy MacBook Pro ma 15-calowy monitor o rozdzielczości 1680 x 1050, czyli 30% lepszej od wersji 1440 x 900. Warto?

Rożnica między MacBookiem o wysokiej rozdzielczości a poprzednim modelem jest znaczna, ale nie z oczywistego powodu. Nowszy ekran widzicie na zdjęciach po prawej stronie.

• Monitor z wysoką rozdzielczością jest bardziej przyciemniony niż stary. Zarówno po ustawieniu maksymalnej, jaki i minimalnej jasności. Ekran po lewej daje widoczniej więcej światła. Obie matryce to LED.
MacBook Pro 15: Is the Higher Resolution Screen Worth It?
• Ciemniejszy ekran owocuje głębią czerni. Ciemne barwy na nowym ekranie wyglądają bardziej wyraźnie. Szarość wpada niestety w czerń, podczas gdy ekran z niższą rozdzielczością lepiej oddaje paletę szarości.

• Na nowym monitorze kolory wypadają znacznie bardziej soczyście, choć czasem – jak w przypadku czarnego – wydają się zbyt nasycone. Widać to, gdy postawi się dwa modele obok siebie, nie rzuca się to w oczy, gdy korzysta się tylko z nowego modelu. Ogólnie, barwy wypadają na nim lepiej niż na bladym starym ekranie.

• Biel na obu modelach wygląda równie nieskazitelnie. Różnica ogólnej jasności ekranu nie ma na to wpływu.
MacBook Pro 15: Is the Higher Resolution Screen Worth It?
• Pionowe i poziome kąty widzenia wypadły podobne, w obu przypadkach odpowiednio: zadowalająco i fantastycznie. Kąt horyzontalny w starym modelu daje zabarwienie zielonkawe, a w nowym czerwone. Zielone mniej przeszkadza.

Ogólne wrażenie z obserwacji ekranu z wysoką rozdzielczością, pomijając mniejszą jasność obrazu (która sama w sobie nie jest ani wadą, ani zaletą), jest pozytywne. Nowy monitor wypada lepiej – obraz jest jaskrawszy, bardziej nasycony i pozbawiony efektu wyblakłych barw, który można zaobserwować w starszej wersji.
MacBook Pro 15: Is the Higher Resolution Screen Worth It?
Większe zagęszczenie pikseli jest słabiej dostrzegalne, niż można by się spodziewać. Niesie jednak niespodzianki. Interfejs OS X wyświetla się w mniejszym rozmiarze, a niektóre strony pozostawiają białe krawędzie, ponieważ nie zostały zaprojektowane z myślą o monitorze szerokim na 1680 pikseli. Możliwości ekranu najlepiej dostrzec – oczywiście – korzystając z takich programów, jak Photoshop. Zresztą nie ma co tu filozofować. Więcej pikseli = więcej radości.

Jeśli korzystasz z MacBooka na co dzień, szczególnie do pracy – warto przestawić się na nowszą, aczkolwiek droższą, wersję. [John Herrman/giz]

podobne treści

 • baron231

  Ja mam nowego MacBooka i w ustawieniach ekranu maxymalną wartość mam 1440×900 coś jest nie halo??;/

 • marnow26

  czytaj uwaznie!!!

  mowa jest o 15 a nie 13…

 • pawel.chmiel

  to dotyczy tylko macbookow z matryca hi-res, jak wybierzesz sobie na stronie apple zeby skonfigurowac swojego maca to zobaczysz ze jest wlasnie taka matryca do wyboru (+100$)