newsWiadomość główna

M jak Marshmallow

Nie jest żadną tajemnicą, że Google pracuje nad kolejną wersją Androida. W końcu w maju, podczas Google I/O, firma sama chwaliła się zielonym robotem ukrytym za literą M. Teraz jednak Mountain View zdradziło pełną nazwę systemu, który zadebiutuje tej jesieni.

Zgodnie z tradycją, każda kolejna wersja mobilnego systemu operacyjnego Google nosi nazwę powiązaną w jakiś sposób ze słodyczami. Nie inaczej jest w przypadku Androida 6.0 Marshmallow. Wraz z ujawnieniem nazwy (stopniowanie napięcia w wykonaniu Google ma zapewne zwiększyć zainteresowanie fanów systemu) firma wypuściła też SDK dla Androida 6.0 oraz udostępniła trzecią, a zarazem ostatnią, z deweloperskich wersji przedpremierowych systemu, którą można uruchomić na urządzeniach z serii Nexus.

Ze zmian, jakich można spodziewać się po Androidzie Marshmallow najważniejszą wydaje się być zmiana podejścia do uprawnień aplikacji. W nowej wersji systemu mają one prosić o pozwolenie na korzystanie z danych funkcji urządzenia nie podczas instalacji, ale dopiero wówczas, gdy po raz pierwszy spróbują ich użyć. Kolejną sporą nowością jest wprowadzenie do Androida zintegrowanego systemu płatności mobilnych o nazwie Android Pay. W maju Google zapowiadało też, że sporo pracy poświęcono na optymalizację czasu pracy urządzeń.

Jeśli wierzyć plotkom, to Google, wspólnie z partnerami, pracuje nad dwoma smartphone’ami, które mają w pełni korzystać z możliwości, jakie dawać ma Android 6.0. Pierwszy z nich, przygotowywany przez LG, ma być następcą Nexusa 5, drugi powstaje podobno we współpracy z Huawei.

podobne treści